Viděli jste blikat diodu na dálkovém ovladači?

27. červen 2010 | 06.00 |
› 

Jeden z největších vynálezů poslední doby je dálkový ovladač televize. Zmáčknutím tlačítka vyšleme směrem k televizi prostřednictvím infračervené LED diody povel, který se má vykonat. Přitom pochopitelně nemůžeme vidět blikání této diody očima, neboť LED diody dálkových ovladačů pracují ve velmi blízké infračervené oblasti (cca 0,85 – 0,95µm), kde lidské oko již není citlivé. Jak se přesvědčit, že dioda skutečně bliká v infračervené oblasti, Na pomoc si vezměme třeba videokameru, digitální fotoaparát nebo dokonce stačí i mobilní telefon s videosekvencemi

Snímací prvek těchto videopřístrojů je tvořen tzv. CCD čipem. To je vlastně integrovaný obvod vyrobený na bázi monokrystalického křemíku. CCD čip má jinou spektrální citlivost (schopnost registrovat elektromagnetické záření různých vlnových délek) než je citlivost lidského oka a zasahuje více do infračervené oblasti. Pro běžné využití kamery při snaze o věrné zobrazení snímané scény je tato vlastnost nežádoucí a vedla by ke zkreslení barevného podání obrazu. Proto se před CCD čip předkládá filtr, který infračervené absorbuje, a tak přibližuje vlastnosti snímacího prvku lidskému oku. Videokamery, které jsou vybaveny režimem nočního vidění, umožňují filtr vysunout. Tím se zvýší citlivost kamery a pak lze snímanou scénu osvětlit "neviditelným" IR zářením a získat obraz i za úplné tmy.

Namíříme-li diodu dálkového ovladače na objektiv kamery (bez režimu nočního vidění) a zmáčkneme-li tlačítko ovladače, můžeme "zviditelněné" blikání infračerveného světla pozorovat v kameře.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Viděli jste blikat diodu na dálkovém ovladači? piqick 25. 07. 2010 - 21:25