Zatmění Slunce 2010

21. červenec 2010 | 06.00 |

zatmeni 2010

Letošní úplné zatmění Slunce bylo možné sledovat pouze v Pacifiku. Odehrálo se 11. července 2010 přesněji v jihozápadní části Pacifiku, v oblasti, která neskýtá mnoho pevné půdy pod nohama. Stín Měsíce zde putoval severovýchodním směrem přes jižní oblast Cookových ostrovů, centrem atolové oblasti Francouzské Polynésie (délka úkazu 4 min 17 s). Maximální délku 5 min 20 s dosáhlo zatmění nad vodami Tichého oceánu, pak procházel pás totality Velikonočním ostrovem (4 min 43 s) a končil velmi nízko nad obzorem v argentinsko-chilské Patagonii (2 min 53 s). Na fotografii jsou zachyceny při úplném zatmění Slunce na velikonočním ostrově známé sochy Moai, spolu se sluneční koronou a potemnělou denní oblohou. 

prubeh zatmeniI když se do zmiňované oblasti vypravilo mnoho českých vědců a astronomů, bohužel museli vzít zavděk mnohem méně atraktivními polohami než je Velikonoční ostrov, odkud je uvedená fotografie. Velikonoční ostrov byl již několik let před zatměním zamluven zejména americkými cestovními kancelářemi a na datum zatmění byla proto jeho kapacita zcela zaplněna. Ostrov se tedy stal již dva roky před úkazem pro další vědecké expedice naprosto nepřístupný a pozorovatelé úplného slunečního zatmění se tak mohli stát pouze členové včas zakoupených zájezdů.

Nakolik byli letos naši vědci úspěšní se jistě dozvíte časem na stránce:http://www.zam.fme.vutbr.cz/ druck/Eclipse/index.htm

Nejbližší úplné zatmění se uskuteční až 13. listopadu 2012 a bude opět na jižní polokouli. Přes pevninu bude pás totality procházet jen na severních australských poloostrovech. Zde dosáhne maximálního trvání jen málo přes 2 minuty. V České republice se odehraje částečné zatmění už za půl roku. V ranních a dopoledních hodinách 4. ledna 2011 Měsíc zakryje až 79% slunečního průměru. Velikost zakrytí slunečního kotouče bude při tomto zatmění u nás zdaleka největší až do roku 2026.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře