Smyčec a struny houslí

19. květen 2010 | 06.00 |

housleKe hře na smyčcové nástroje se používá smyčec. Smyčec svým tvarem dříve připomínal luk, dnes už tak prohnutý není. K výrobě smyčců se používá tvrdé dřevo. Převážná část délky smyčce je kruhového průřezu, konce jsou rozšířené a zachycují koňské žíně. K zašpičatělému konci (špička) jsou žíně uchyceny pevně. Na opačném konci žíně napíná tzv. žabka,  kterou lze posunovat pomocí napínacího šroubu podél prutu. Tak se dá zvýšit maximální napětí žíní. Pokud se smyčec právě nepoužívá je vhodné povolit napětí žíní,  aby nedocházelo k deformaci smyčce a k dlouhodobému namáhání žíní.

Při hře na housle se drží smyčec prsty pravé ruky. Na pravé straně jej drží palec a na opačné straně ostatní prsty. Zvuk houslí se vyloudí  příčným tahem smyčce po jedné nebo dvou sousedních strunách, které vychyluje a rovněž torzně kroutí. Torzní deformace je důvodem charakteristického plného zvuku při hře smyčcem.  Díky tomu, že struny neleží v jedné rovině ale jsou napnuty rozmístěné jako na povrchu válce, lze náklonem smyčce zvolit požadovanou strunu či dvojici strun.  Na animaci pozorujeme, že houslová struna nekmitá harmonicky, ale průběh jejích kmitů má pilovitý charakter díky smýkání smyčce po struně. Pro zvýšení třecího odporu se na žíně nanáší pryskyřice (kalafuna). Jednotlivý smýkavý pohyb smyčcem se označuje jako "smyk". Moderní smyčce se vyrábějí rovněž z kompozitních materiálů obsahujících uhlíková vlákna.

smyčec

Houslové struny se dříve vyráběly z ovčích střev, které se snadno rozlaďovaly při výkyvech teplot. Dnes se struny se skládají z jádra tvořeného syntetickým nebo kovovým vláknem a z kovového opředení, což dovoluje silnější záběry smyčcem a tím silnější zvuk

Housle mají čtyři struny, laděné v čistých kvintách g, d¹, a¹, e². Kobylkou z javorového dřeva se přenáší vibrace od strun. Kobylka je na straně napnutějších strun zesílená a zespodu podepřená kolíkem (duší), který se opírá o spodní rezonanční desku (dno). I maličká změna v jejím upevnění způsobuje výraznou změnu barvy a intenzity tónu houslí a proto se u houslí  umísťuje zkusmo. Duše taky brání prohnutí obou desek do vnitřku houslí, protože celkový tah všech čtyř strun dosahuje 180 kg, což je na tak subtilní konstrukci obrovská zátěž. Protože se hlubší tóny špatně rozvádějí bodově, je na straně silnějších strun svrchní rezonanční deska (víko) vyztužená basovým trámcem. Protože při rezonanci tělo houslí "dýchá", je na horní stěně opatřená dvojicí štěrbin ve tvaru písmene f, které současně snižují tuhost horní rezonanční desky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.29 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Smyčec a struny houslí pavel 26. 02. 2015 - 11:28