Kolikrát přeložíte list papíru na polovinu?

23. květen 2010 | 06.00 |
› 

skládání papíruZkoušeli jste si někdy vzít pořádné noviny a postupně je skládat na poloviny? Zprvu to vypadá, že se nám podaří noviny složit minimálně desetkrát, ale postupně nám vzniká malý tuhý a neforemný balíček papíru, který brání dalšímu přeložení. Kolikrát jste přeložili list papíru?

Nejčastěji se to podaří tak sedmkrát maximálně až osmkrát, záleží na tloušťce materiálu, který použijete. Samozřejmě ale platí, že čím větší a tenčí papír je, tím víc přeložení snese. Americké studentce Britney Gallivanové se v jejich 17 letech (rok 2002) podařilo přeložit pás toaletního papíru dlouhý 1200 metrů hned dvanáctkrát. Byla údajně tím prvním, kdo objevil, že skládání papíru na polovinu má své meze. To bylo v rozporu s dosavadní úvahou, že jakýkoliv kus papíru, může být přeložen na poloviny maximálně 8x.

Vypočítala, že místo toho aby skládala papír na polovinu pokaždé jiným směrem, dostane nejmenší objem papíru 12 záhyby ve stejném směru, za použití velmi dlouhého listu papíru. Zvláštní druh toaletního papíru za 85 dolarů splnil její předpoklad získaný výpočtem. Její úspěchy při skládání papíru vedly k velké mediální popularizaci matematiky a staly se náměty mnoha populárních vědeckých televizních pořadů a seriálů jako jsou např. Krotitelé mýtů.

Pokud bychom skládali ještě delší kusy papíru, tak by možné výsledky byly někde v oblasti utopie. Při každém přeložení vzroste tloušťka vrstvy na dvojnásobek, a tak by byla vrstva běžného papíru silného desetinu milimetru po dvacátém přeložení už přes sto metrů silná, po padesátém by její tloušťka přesáhla sto milionů kilometrů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.56 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší