X-Ray Specs - rentgenové brýle

21. květen 2010 | 06.00 |
› 

xray sklaChtěli byste vlastnit brýle, které by vám umožňovaly nahlédnout do struktury látky jako rentgen? V době před 110 lety, kdy již byly známy účinky rentgenových paprsků, trpěly dámy nosící dlouhé sukně fóbií, že si je muži budou na veřejnosti prohlížet. Proto si zprvu nechávaly vyrábět olověné spodničky, které nosily pod svými sukněmi. Dnes by to údajně bylo možné pomocí  X-Ray Specs, což je marketingový název pro "rentgenové brýle".

Mají zajímavý design, který upozorňuje na jejich výjimečné schopnosti, kterým lákají  kupce na představu, že budou moci vidět skrz šaty, nebo snad pozorovat kosti své ruky. O rentgenu zde ale nemůže být žádná řeč. Samozřejmě, že jde o optický klam. V brýlích se nachází místo skla dvojice plastových čoček s potiskem soustředných červených kruhů, mezi kterými je vložená jemná mřížka. Obvykle se používá kousek peříčka. Paprsky peříčka jsou tak blízko u sebe, že dochází k difrakci světla. Díky tomu je vidět obraz pozorovaného předmětu částečně rozostřený.

Údajně při pozorování tužky to vypadá tak,  jako by byla složená ze dvou tmavých obrysů, které se uprostřed překrývají a vytváří tak pocit, že pozorujete tuhu uvnitř tužky.

X-Ray Specs se za oceánem prodávají díky reklamě se sloganem "Podívejte se na kosti v ruce, vidět skrz šaty!" Některé verze inzerátu představují ilustrace chlapce, který  pomocí této "pomůcky" zkoumá kosti ve své ruce, zatímco smyslná (ale oblečená) žena stála v pozadí, jako by čekala, že bude pozorována.

Rentgenové okuláry sice nesplňují to co slibují, přesto se staly nedílnou součástí americké popkultury. Slouží spíše jako možnosti provokovat okolí. Zejména v prudérní Americe reagují sledované nevzdělané objekty  v nejrůznějších komických situacích. A tom tato infantilní hračka asi je.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.43 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře