Byli Američané na Měsíci? Zjistěte si sami.

11. červen 2010 | 06.00 |

Existuje stále spousta lidí, kteří věří konspiračním teoriím. Například se domnívají, že ani po 41 letech od přistání astronautů na Měsíci, zde nikdy lidé nebyli. Zastánci takových teorií se nyní mohou na vlastní oči přesvědčit, zda tomu tak bylo a navíc se sami mohou po Měsíci virtuálně procházet. Pomohou jim k tomu záběry pořízené sondou Lunar Reconnaissance Orbiter.

Lunar Reconnaissance Orbiter je sonda, kterou agentura NASA vyslala 18. června 2009 na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Záměrem mise bylo mapovat detailně povrch Měsíce a hledat možná místa pro přistání lidské posádky - návrat lidí na Měsíc. Sonda se dostala na polární dráhu a od července roku 2009 pořídila snímky s rozlišením lepším než 1 metr. To je nejlepší rozlišení, které bylo docíleno na Měsíci. Tato sonda, protože má polární dráhu zjistila, že v kráterech v polárních oblastech, kde jsou místa neustále před slunečním svitem zastíněna na Měsíci klesá teplota až na 40 kelvinů, což je velmi studené místo v blízkosti v okolí Země v nejbližším vesmíru..

Tato sonda, protože má velké rozlišení, učinila něco, co ukončí nejrůznější konspirační teorie o tom, za skutečně Američané přistáli na Měsíci s lidskou posádkou nebo vše natočili ve filmových ateliérech na Zemi. Vyfotila  místa přistání projektů Apollo na přivrácené straně. Nejlepší snímky jsou z místa Apolla 14, které jsou dokonce trojrozměrné a kde jsou vidět až neuvěřitelné detaily. Jednak je vidět měsíční přistávací modul - tedy ta jeho část, která tam zůstala jak odpalovací rampa pro návrat modulu astronautů vzdalujících se zpět od Měsíce. Jsou tam dokonce vidět stopy astronautů, kteří se po Měsíci pohybovali a je tam vidět modul, který byl použit jako seismometr. Také jsou tam na správných místech krátery a balvany, které fotili astronauti.

Apollo 14

Na stránce: http://www.moonzoo.org/ můžete studovat povrch Měsíce v jedinečných detailech a navíc můžete sami přispět k prozkoumávání již nafotografovaného povrchu Měsíce.Lidské schopnosti jsou ceněny stále více než počítač a tak podle podrobného návodu se naučíte označovat objekty na měsíčním povrchu. Zobrazí se vám náhodně vybraný obraz měsíčního povrchu. Vaším prvním úkolem bude identifikovat krátery, které vidíte na obrázku. Jejich podoba závisí na tom, kdy byly fotografovány, zda to bylo ráno, v poledne nebo večer - stíny výrazně změní jejich vizáž v průběhu dne. Jakmile máte označené všechny krátery vyznačovat myší správné tvary kráterů no a pak hledáte  balvany v okolí kráterů a další zajímavosti. Také se můžete rozhlédnout do měsíční krajině.Až budete hotovi, uložte svůj "výzkum" do databáze Moon Zoo a přejít na další část měsíčního povrchu. Užijte si objevování.

Na stránce http://www.moonzoo.org/how_to_take_part potom najdete zmiňovaná místa přistání

Apollo 11:

http://lroc.sese.asu.edu/news/index.php?/archives/101-Apollo-11-Second-look.html

Apollo 12:

http://lroc.sese.asu.edu/news/?archives/136-Apollo-12-Second-Look-Midday-on-the-Ocean-of-Storms.html

Apollo 14:

http://lroc.sese.asu.edu/news/?archives/91-Trail-of-Discovery-at-Fra-Mauro.html

Apollo 17:

http://lroc.sese.asu.edu/news/?archives/137-Exploring-the-Apollo-17-Site.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Byli Američané na Měsíci? Zjistěte si sami. davidhavel 11. 06. 2010 - 13:21
RE: Byli Američané na Měsíci? Zjistěte si sami. yara 06. 07. 2011 - 21:39