Fyzika vysokých podpatků

22. březen 2011 | 06.01 |

podpatekVysoké podpatky dodávají ženám nejen pár chybějících centimetrů navíc, ale také zeštíhlují nohy, posilují svaly na nohou a mnohým ženám tak zvedají jejich sebevědomí. Móda vysokých podpatků však  přináší každým rokem tyto podpatky vyšší a užší. Kde je hranice výšky podpatku, aby ženy mohly ještě udržet rovnováhu?

Na vysokých podpatcích se totiž zmenší plocha kontaktu chodidla a podložky až o 70%. Tlak se na jednotku plochy zvyšuje a u průměrně vyšších podpatků je dokonce vyšší než u slona. Řádově se u jehlových podpatků pohybuje v megapascalech. Hmotnost ženy spočívá jen na přední části chodidla, zatěžována jsou kolena, kotníky, kyčelní klouby i pánev. Nepřirozené držení těla může způsobit bolesti zad, šíje, páteře a nakonec i hlavy. Příliš vysoké podpatky mohou vést k přetížení klenby nožní a následně i oslabení vazivového a svalového aparátu nohy. Ortopedi  sledují jak se u žen vytváří deformované postavení palců, rozšíření příčné klenby nebo kladívkové postavení prstů.

Každá žena je ovšem individuální, a proto i nošení vysokých podpatků jí může či nemusí činit problémy. Podle ortopedů by velikost podpatků neměla přesáhnout 5 centimetrů.

Všechny tlakové síly se po došlápnutí nohou vrací do těla a velmi negativně působí na oblast mezi kolenním kloubem a češkou, která je také nejvíce náchylná ke vzniku artritidy. Dokonce prý mají vliv i na řídnutí kostí. Fyzici provedli řadu složitých měření a teoretických výpočtů, ze kterých vyplynulo, že by výška podpatku neměla překračovat 10 cm.

http://ona.idnes.cz/vysoke-podpatky-boli-z-nich-nohy-ale-zeny-je-chteji-shoduji-se-vsichni-1kw-/krasa.aspx?c=A090409_165549_ona_krasa_jup

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře