Svět bez tření

25. květen 2010 | 06.00 |

Náš svět je založený na tření. Bez něj bychom se skutečně neobešli - figuruje naprosto všude. Komplikuje nám sice matematické řešení jednoduchých fyzikálních problémů, kde s ním musíme pro zpřesnění výsledku rozhodně počítat. V praxi má své negativní i pozitivní stránky. A jak by vypadal svět bez tření? To nám v katastrofickém videoklipu ukazuje německé sdružení Zentralverband des Deutschen Handwerks (ZDH) pro podporu řemesel.

Například tření otáčejících se hřídelí způsobuje vznik nežádoucího tepla nebo akustické energie, proto se používají různé druhy ložisek, která se navíc promazávají vazelínou nebo olejem. Tím se zamezuje tření pohyblivých součástí zařízení o sebe.  Tak by mohlo být dosaženo minimálního tření, čehož by se dalo využít při konstrukcí strojů, které by se mohly nepřetržitě pohybovat. Představa automobilu, který by se rozjel a dál by se neomezeně díky své setrvačnosti a neexistujícího tření pohyboval je možná lákává. Problém je však v tom, že takový automobil by se bez tření ani nemohl rozjet a také zastavit.

Tření je tedy i užitečné. Bez něj bychom nemohli chodit, to si v případě zimního náledí na chodnících dokážeme reálně představit. Neexistence tření by znemožňovalo například vstát ráno z postele,  převléknout se, umýt se či najíst se... Bez tření bychom nemohli manuálně pracovat, pracovat s počítačem, psát perem či vykonávat další běžné dennodenní činnosti. Svět bez tření by znamenal, že by nic nedrželo pohromadě. Uvolňovaly by se jednotlivé části těles a svět by se nám rozpadal. Asi tak, jak je s jistou nadsázkou naznačeno ve zmiňovaném klipu. Takže i když nás třecí síla často zpomaluje - působí na styčné ploše těles vždy proti pohybu těles - je pro nás přesto nepostradatelná. Proto se snažíme dosáhnout takového tření, jakého je právě potřeba.

Svět bez tření by znamenal, že naši hokejisté by nevyhráli titul  MS v hokeji...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.09 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Svět bez tření laky 16. 04. 2013 - 17:39