Vuvuzela

14. červen 2010 | 06.01 |

Tak jako k alpskému lyžování patří povzbuzování diváků kravskými zvonci, u hokeje třeba bubny a řehtačkami, tak k fotbalu letos patří nástroj zvaný vuvuzela. Hluk, který s ní nepřetržitě vytváří desetitisíce fanoušků ruší hráče, trenéry i televizní diváky u obrazovek. Tento nepříjemný a otravný hluk po celou dobu fotbalového přenosu připomínající rozzlobený včelí úl, hejno naštvaných ovádů, úprk hlučných slonů či ohlušující rej kobylek ruší dokonale obvyklou atmosféru fotbalového zápasu natolik, že funkcionáři uvažují o zákazu použití vuvuzel. Odkud se však vuvuzela vzala?

Vuvuzela je zdroj zvuku (hluku), který vzniká chvěním vzduchového sloupce uvnitř nástroje. Vuvuzela je plastová trubka s délkou od 70 cm do jednoho metru. Vyžaduje mocné fouknutí z celých plic, při kterém vzniká hluboký tón monotónní (B ♭) připomínající sloní troubení. Intenzita hladiny zvuku dosahuje při pořádném použití jediné vuvuzely od 90 až do 120 decibelů, což je hranice bolestivosti pro nechráněné uši v bezprostřední blízkosti.  Spektrální analýzou se zjistilo, že základní frekvence vuvuzely je 233 Hz. Tato frekvence a její násobky 466 Hz, 932 Hz a 1864 Hz se eventuelně dají potlačit pásmovým ekvalizérem na některých televizních přístrojích. Selektivním potlačením (nejméně -20 dB) těchto frekvenčních pásem se dá troubení z televize zbavit. Protože se ale nachází ve stejné oblasti i frekvence lidského hlasu, můžeme částečně přijít o hlasy komentátorů (což v případě "uspávačů hadů" na ČT nemusí být docela na škodu). Původ jejího názvu je sporný, prý v jazyce zulu znamená údajně něco jako vytváření hluku.Tento druh plastových foukacích trubek byl používán na mexických stadionech od roku 1970. Původně byly vyrobeny z cínu a staly se populárními v Jižní Africe až v roce 1990. Zde se prý vyráběly z rohů antilop kudu, později byly vyráběny z hliníku a z důvodu větší bezpečnosti na stadionech se začalo s jejich komerční výrobou v plastovém provedení různých barev.

Na jihoafrických stadionech diváci dostanou plastovou vuvuzelu ke vstupence a od té doby do ní troubí. V troubení se "muzikanti" střídají, aby mohli mezitím popadnout dech. Když zrovna do ní nefoukají, tak s ní v ruce mávají a "zatloukají hřebíky". Spekuluje se o tom, že tato trumpetka je tak hlučná, že v případě evakuace stadionu by nebylo slyšet organizační pokyny. Potenciálně přispívá svým prskáním do okolí  k šíření choroboplodných zárodků chřipkových onemocnění více než obyčejný křik či zpěv oslavných chorálů. Komu se bude po skončení šampionátu po vuvuzelách stýskat, může třeba poslouchat vuvuzelské rádio na: http://www.vuvuzela.fm/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře