Motohelma s periskopem

31. červenec 2010 | 06.00 |
› 

motohelmaPeriskop je optický přístroj,  který je v tom nejjednodušším případě tvořen dvojicí zrcadel. První zrcadlo odráží světelný paprsek kolmo na původní směr a druhé zpět do původního směru, pouze posunutý o vzdálenost zrcadel. Tento typ periskopu má ale jen omezené použití, protože při větší vzdálenosti zrcadel omezuje zorný úhel. Jeho obvyklé použití je jako dětská hračka, složitější systémy periskopů se používají v bojových vozidlech nebo v ponorkách. Zajímavou možností je využití principu periskopu v motocyklistické helmě.

Nové helmy jsou vybaveny zpětným zrcátkem zabudovaným přímo v hledí přilby. Vzadu na temeni hlavy se snímá obraz za motocyklistou, který se soustavou zrcátek přenáší až do zorného úhlu řidiče. Zrcátka jsou vyrobena z lehkého reflexního polykarbonátu, který na rozdíl od skla je téměř nerozbitný. Obraz dění za motorkářem se zobrazuje na malém zrcadle uvnitř helmy v její  přední části. Přilba tak poskytuje výhodu, protože při pohledu do běžného zpětného zrcátka nebo při otáčení hlavou, ztrácí ve velké rychlosti motorkář drahocenné milisekundy času. To může mít vliv na jeho pozornost při dopravním provozu.

pohled3pohled2pohled1

Rozšíření této 7 let vyvíjené technologické vychytávky u nás zatím brání poměrně vysoká cena - přilba stojí téměř 8 000 Kč.

Video na: http://www.reevu.cz/index.php

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře