Jak zjistit objem lžičky

26. červenec 2010 | 06.00 |

lžička cukruZa "jednotku" objemu při vaření bývá používán objem čajové lžičky nebo polévkové lžíce. Tyto kuchyňské nástroje se používají jako odměrky surovin při přípravě pokrmů. Stačí v receptu napsat: "přidáme 3 polévkové lžíce mouky a čajovou lžičku octa" a zkušená kuchařka si jistě poradí. Dokonce pomocí lžic lze odhadnout i hmotnost sypkého materiálu. Například pokud máme přidat vrchovatou polévkovou lžíci sypkého materiálu (cukr, mouka,) znamená to, že nabereme asi 15 g této suroviny. Nebo lžičkami krystalového cukru nahrazujeme dříve běžnější dávkování cukru na kostky. Horší však to bude s běžně používaným dávkováním léků (třeba sirupů) na lžičku. Zjistilo se, že objem lžiček je velmi rozdílný a proto ke správnému dávkování léků přikládají výrobci i vhodnou odměrku.

 Lžíce se vyskytují v různých tvarech a velikostech a mají proto následující označení:
- polévková lžíce (lžíce) s objemem od 15 do 17 ml
- čajová (kávová) lžička (lžička) s objemem 5 až 7 ml (podle velikosti)  
- mocca lžička drobná lžička s menším objemem (asi 3ml)

A jak určit objem lžičky? Docela "jednoduše". Například odebírat přesně změřený objem vody (pomocí odměrného válce) vhodnou lžičkou. Vyžaduje to samozřejmě pečlivost a trpělivost při přesném nabírání. Nesmíme zapomínat, že kapka vody ulpí na lžičce ze spodní strany. Vydělením původního množství vody počtem odebraných lžic či lžiček zjistíme jejich objem.
Další možností jak zjistit objem lžičky je třeba použití vhodné mikroinjekční stříkačky s cejchovanou stupnicí objemu, do které vodu ze lžičky opatrně natáhneme.

 Jaký objem má lžíce a lžička používaná ve vaší jídelní příborové soupravě?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.57 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak zjistit objem lžičky davidhavel 27. 07. 2010 - 18:14
RE: Jak zjistit objem lžičky lol 01. 11. 2017 - 03:30