Letní slunovrat

21. červen 2010 | 06.00 |

slunovrat1Datum letního slunovratu nemusí každoročně připadat na  21. června. Je to tím, že kalendářní rok trvá 365 dní, ale pokud je přestupný rok tak 366 dní. Doba oběhu Země  kolem Slunce je  365 dní, pět hodin a 49 minut. Proto se okamžik letního slunovratu opožďuje každý následující rok o těchto přebývajících pět hodin 49 minut. Zařazením přestupného roku se okamžik letního slunovratu o den předběhne, a slunovrat se tak může nastat už 20. června. Nic takového se však letos nechystá a tak Slunce vstupuje dnes 21. června ve 13:28 středoevropského letního času do znamení Raka a tím na severní polokouli nastává letní slunovrat a začíná astronomické léto. Slunce dosáhne nejsevernějšího bodu a začne se opět vracet k rovníku. Dnes je nejdelší den v roce a nejkratší noc.

V období letního slunovratu se Slunce sklání jen mírně pod obzor. Nastává po celou noc pouze astronomický soumrak,  v noci se pořádně nesetmí a noci jsou světlé. V období od 31. května do 10. července se nedostane Slunce níže než 18° pod obzor. Za severním polárním kruhem Slunce nebude nyní zapadat ani o půlnoci.

slunovrat 2

V období letního slunovratu bývají  za jasné noci často vidět stříbřité mraky. Nazývají se tak jemné svítící závoje nízko nad okolím severního obzoru tvořené drobnými krystalky ledu. Zatímco běžné mraky se pohybují v troposféře ve výšce kolem 12 kilometrů, tyto mraky jsou v mezosféře ve výšce kolem 80 km, takže je velkou část noci slunce ozařuje zespodu.

Letní slunovrat na severní polokouli vystihují tato data:
Na rovníku Slunce vychází asi 24° nalevo od východu. Potom jde po jižní obloze, kde v poledne dosáhne maximální výšky 66°33' a zapadne 24° napravo od západu.
Na obratníku Raka Slunce vychází asi 26° nalevo od východu. Během dne dosáhne zenitu. Večer zapadá asi 26° napravo od západu.
Na obratníku Kozoroha Slunce vychází asi 26° nalevo od východu. Ve dne přechází přes severní oblohu, kde v poledne dosáhne výšky až 43°06'. Večer zapadá asi 26° napravo od západu.
Na severním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aniž by zapadlo.
Na jižním polárním kruhu se Slunce v poledne dotkne horizontu, aniž by vyšlo.
Na severním pólu je Slunce po celý den ve výšce +23°27' (nad horizontem) – probíhá polární den.
Na jižním pólu je Slunce po celý den ve výšce –23°27' (pod horizontem) – probíhá polární noc.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.17 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře