Briliantový výbrus

8. červenec 2010 | 06.00 |
› 

briliant3Broušení diamantů je nejenom umění, ale i věda vytvářející nádherné klenoty ze surového diamantu. Výbrus diamantu představuje způsob, jakým byl vytvarovaný a leštěný od počáteční formy až po finální vzhled. Výbrus se často zaměňuje s jeho tvarem. S rozvojem výrobní technologie a znalostí optiky, se ve středověku přistoupilo k tabulkovému tzv. fasetovému broušení. Nejprve to byly jen dvě protilehlé plošky, během času ale začaly být fasety řazeny do pravidelných linií a objevily se klasické výbrusy. Nejkrásnější výbrus objevil koncem 17. století italský klenotník Vincenti Peruzziot. Je to briliantový výbrus, kterým se dodnes brousí většina diamantů. Diamant opracovaný touto metodou je kulatý a má 33 vybroušených plošek v hodní části a 25 plošek v dolní části. Úhly výbrusu jsou vypočítány přesně tak, že světlo vstupující ploškami se uvnitř láme a vychází vrcholem diamantu.

briliant1Techniky broušení diamantu jsou vylepšovány stovky let. Jednu z hlavních zásluh na moderním brusu má matematik a drahokamový nadšenec Marcel Tolkowski, který v roce 1919 zdokonalil kruhový briliantový brus tím, že spočítal ideální tvar pro maximální zpětný odraz a disperzi barev světla. Moderní kruhový briliant má nejméně 57 vybroušených plošek (tzv. faset ). 33 z nich je na vrchní části (koruně) a 24 na spodní části (pavilón). Uprostřed briliantu je pak tenký neleštěný pás. Koruna briliantu rozptyluje světlo na různé barvy  a spodní část odráží světlo zpět přes vrch diamantu.

V momentě, když světlo dopadne na diamant, dochází ke dvěma optickým jevům. Část světla se od povrchu diamantu odrazí a část proniká dovnitř. Když se světlo odrazí od povrchu, pozorujeme ho jako záblesk bílého světla, které je součástí jasu diamantu. Správně vybroušený briliant odráží díky vysokému indexu lomu veškeré světlo.

briliant3Pokud světlo pronikne do diamantu, jeho rychlost se zpomaluje a pod určitým úhlem mění i svůj směr. Tento jev se nazývá lom světla. Světelný paprsek, který se nyní pohybuje pomaleji a pod odlišným úhlem, prochází diamantem a naráží na jeho vnitřní plošky (fasety). Teď se děje jedna z následujících dvou možností – buď se světlo dál odráží od vnitřních ploch diamantu až dokud nevyjde ven, nebo vyjde z diamantu hned. Určitá část světla, která vychází z diamantu, je jasné bílé světlo, které zvyšuje jeho jas.

Další paprsky bílého světla se rozkládají na barevné záblesky, které se obvykle označují jako oheň. Oheň je výsledkem optického efektu, který se označuje jako disperze světla.  Jedná se  o rozklad bílého světla na celé barevné spektrum obsahující všechny barvy duhy od červené přes oranžovou, žlutou, zelenou a modrou až po fialovou.

briliant4Když je diamant, zdroj světla nebo pozorovatel v pohybu a diamant zachycuje okolní světlo, dochází k jiskření bílého světla a jednotlivých barevných složek spektra. Toto jiskření se nazývá scintilace.

V současné době se většina menších diamantů brousí v Indii a Rusku, kde je levná pracovní síla. Většina operací při broušení menších diamantů je více méně zautomatizována.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře