Proč jsou v hodinkách kameny?

11. listopad 2010 | 06.00 |

rubinPokud jste měli někdy rozdělané mechanické náramkové hodinky, tak jste si jistě povšimli při pohledu na strojek, červených kamínků. Jejich počet je u některých hodinek rovněž uváděn  na ciferníku, popřípadě na spodním víčku pouzdra. Jde o rubín - růžový až červeně zbarvený drahokam sestávající převážně z minerálu korundu (Al2O3) s příměsí chrómu, způsobující jeho zbarvení. Proč se však rubíny v hodinkách používají?

Některé mechanické součásti hodinek musí vykonat desítky tisíc kmitů za hodinu. Tak velká frekvence přináší vysoké nároky na kvalitu zakončení čepů a ložisek hřídelí koleček.  Pro snížení tření mezi kovovými součástkami, které snižuje přesnost chodu hodinkového strojku, se v hodinářství používají drahokamy - granáty,  safíry a rubíny. Pro tyto účely se převážně používají umělé  syntetické rubíny.

Když byly dříve ocelové čepy ukládány přímo do ložisek mosazných základen, za čas se ložiska vydřela a hodinky přestávaly chodit. Tření a oděr těchto součástek jsou však díky používaným rubínům velmi malé. Díky pevnosti  tvrdosti rubínu se rubínové ložisko nikdy nevydře a hodinky mohou spolehlivě fungovat desítky let.

Zdroj obrázku: http://www.hodinky-damske-panske.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.43 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře