Jak lepí papírky Post-it?

2. červenec 2010 | 06.00 |

post-itNa počátku 80-tých let minulého století se začaly v kancelářích objevovat lepivé žluté papírky s nejrůznějšími vzkazy. Dají se nalepit prakticky na všechno a tak si je lepíme do knih a dokumentů, k monitorům počítačů, na nábytek či ledničku, aby zkrátka byli na očích a připomínali nám další činnost. Tyto "Post-it" lístečky spatřily světlo světa úplnou náhodou v laboratořích ve St. Paul v Minnesotě a letos slaví 30 let..

Zde v roce 1968 během probíhajících výzkumů na výrobě superlepidla bylo objevenodr. Spenserem Silverem  tak slabé lepidlo, které bylo firmou 3M považováno za zcela neužitečné. Jeden z ze zaměstnanců Arthur Fry však začal používat toto slabé adhezivum pro připevňování poznámek do zpěvníku pěveckého sboru, který navštěvoval. Po použití se pak lístečky s poznámkami daly beze stopy odstranit.

Fry přesvědčil společnost 3M, že tato myšlenka se samolepícími lístečky má velký potenciál využití. Pracuje na tom, aby vyrobil dostatečné množství samolepících bločků pro celé vedení 3M. Po nějakém čase jsou všichni lidé vefirmě 3M posedlí těmito kanárkovi žlutými bločky a proto v roce 1980 začala společnost 3M prodávat bločky kancelářských poznámkových různobarevných papírků. Papírky měly na jedné straně proužek lepidla, které snadno lísteček přichytilo, ale zároveň umožňovalo i odtrhnutí a znovunalezení lístečku.

Pozorujeme-li lepivou část lístečku pod mikroskopem, uvidíme tisíce malých bublinek močovino-formaldehydové pryskyřice, které obsahují lepidlo. Tlakem prstů bublinky praskají a přestávají lepit. Díky tomu, že nepraskají všechny v jeden okamžik je možné papírky s poznámkami několikrát přelepit.

Podle údajů firmy 3M je potřeba na oblepení zeměkoule lístky Post-it 506 miliónů žlutých papírků.
Na internetu mají lepivé lístečky své příznivce na stránkách http://www.youtube.com/postitnotes

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře