Tenisová raketa se dvěma držadly

5. září 2010 | 06.00 |


Do sportu pronikají nejrůznější technické vymoženosti, nad kterými nezasvěcený fanoušek kroutí jen hlavou. Na US Open dostal Brian Battistone od Mezinárodní tenisové federace povolení hrát s tenisovou raketou, která má dvě držadla. Běžnému tenistovi by druhé držadlo nejspíše překáželo, Battistone však s touto raketou dokáže podávat smečovaná podání jako volejbalista, když jeho rány při podání dosahují rychlosti až 230 km/h. Avšak ani takovéto sportovní náčiní mu nepomohlo k postupu dalšího kola turnaje.


Brian Battistone na kurtu hraje střídavě pravou i levou rukou a rovněž bekhendy obouruč z obou stran. Battistone chtěl dříve hrát obouručný bekhend i forhend. Teprve znovuobjevení asi 20 let starého vynálezu Lionela Burta mu umožňuje až 30 možných způsobů, jak míček zahrát. Například při podání si jednou rukou míček nahodí, prohodí si v rukou raketu a pak stejnou rukou ve výskoku udeří. A toto zvládá oběma rukama.


Pokud se na "přirozenou" tenisovou raketu (jak bývá nazývána) podíváme z pohledu fyziky zjistíme, že
– úhel rukojetě dává větší točivý moment tělu rakety a tím vzniká větší rotace míčku než obvykle
– obě ruce mohou působit větší silou při přesnější kontrole přesnosti míčku
– volej s jednou rukou dává větší dosah

Nově používaná raketa umožňuje rovnoměrné zatěžování obou rukou tenisty, i když konzervativní tenisté jí opovrhují, je docela možné, že se díky svým netradičním vlastnostem časem třeba prosadí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře