Tropická noc

17. červenec 2010 | 06.00 |

hradčanyPro obyvatele velkých měst a bez klimatizací ve svých domech není označení "tropický den" nebo "tropická noc" nic romantického. Zvláště letošní léto. Meteorologové tropickým dnem totiž nazývají  den, kdy teplota dosáhne či překročí 30°C. U nás se začínají vyskytovat  už v květnu. Tropická noc je označení pro noc, kdy minimální teplota vzduchu neklesá po celou noc pod 20 °C. V České republice se takové noci vyskytují nepravidelně a výlučně pouze v červenci a srpnu, výjimečně v červnu.

Tropické noci nejsou zaznamenávány jen v nížinách, ale  jejich počet se v posledních letech znatelně zvyšuje vlivem městského tepelného ostrova vyskytuje v samém centru Prahy. Letos v červenci již Praha  zažila 8 tropických nocí.  Je to dáno tím, že přes den se město doslova rozpálí a v noci asfaltové povrchy a zdi budov sálají teplo do okolí. Proto také ve stejné nadmořské výšce, ale mimo město, tropická noc nemusí nastat a teploty se pohybují kolem 17 až 19°C.

Podle meteorologů příbývá dnů, kdy je denní teplota vyšší než 35°C a zřejmě si i tyto dny do budoucna vyžádají rovněž své specifické označení.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Tropická noc alois sokol 20. 07. 2010 - 14:03
RE(2x): Tropická noc fyzmatik 20. 07. 2010 - 21:33