Drážka gramofonové desky

28. červenec 2010 | 06.00 |

record grovesGramofonová deska dnes už patří mezi archaické záležitosti k uchovávání zvuku. Její rozmach skončil někdy v 80-tých letech minulého století. Nedají na ní dopustit mnozí hudební fandové a někteří DJové ji považují za nenahraditelnou. Nicméně je stále docela zajímavé, jak vypadá její povrch a jak se do ní dostane záznam, který se pak reprodukuje. Elektronický mikroskop nám povrch gramodesky názorně odhaluje.  

Nejdříve se gramodesky vyráběly ze šelaku, který měl hrubší drážky, potřeboval hrubší jehlu a otáčel se netradiční rychlostí 78 otáček za minutu. Většinou se na ni vešlo kolem 3 minut záznamu (u větších rozměrů až 5 minut). Po roce 1962 začaly být u nás místo šelakových gramodesek vyráběny vinylové SP singly. Šlo vlastně o umělou hmotu PVC (polyvinylchlorid, v americké angličtině vinyl).

V nahrávacím systému kmitá hrot ve tvaru rydla do povrchu lakem pokryté hliníkové desky a vyřezává vlnitou drážku ve směru od okraji ke středu po spirále. Drážka má tvar písmene V a stěny drážky svírají spolu pravý úhel. Stereo signál přinutí hrot záznamového zařízení vyřezávat do rýhy rozdílný zářez. Při hlasitější části záznamu se rydlo vychyluje více, proto na desce potřebuje hlasitá pasáž více místa. Obvykle na jediném centimetru desky se může nacházet až 140 drážek. Hrot ryje rychlostí 33a 1/3 otáčky za minutu u dlouhohrajících desek a 45 otáček za minutu u singlů, ale rychlost rydla se mění podle síly signálu - čím je hlasitější, tím je rychlost větší. Když je v lakované vrstvě vyřezána drážka, dojde k elektrolytickému pokrytí povrchu vrstvou niklu. Tak vzniká takzvaná matrice, s jejíž pomocí se lisují finální gramofonové desky.

Gramofonová deska se odlívá z PVC. Granule PVC se zahřejí a současně se stlačují z obou stran matricemi a potom se zchladí. Výroba dlouhohrající desky (LP) tak trvá 25 sekund.

stereo recordPři přehrávání desky se používá takzvaná jehla. Je to umělý safír nebo diamant s kulatou nebo elipsovitou špičkou. Jak jehla projíždí po stěnách drážky desky, kmitáním vznikají v hlavě přenosky elektrické signály pomocí elektromechanického čtyřpólu. Čtyřpól je magnetický - když se jehla pohybuje, pohybuje i magnetem uvnitř cívky a indukuje se v ní elektrický proud. Pro snímání stereonahrávky se používají dvě cívky. Každá snímá kmitání jedné stopy stereonahrávky a vytváří elektrický proud pro pravý a levý výstupní signál, které jsou kopiemi těch, které pohybovaly hrotem po matrici.

Zesilovač pak zesílí velmi slabé výstupní signály z přenosky, ty pak putují do reproduktorů. Zde elektromagnet kmitající membránou převádí elektrické signály na zvuk.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.81 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Drážka gramofonové desky fyzmatik 28. 07. 2010 - 08:31
RE: Drážka gramofonové desky free math worksheets 30. 07. 2010 - 07:23