Těžiště lidského těla

2. srpen 2010 | 06.00 |

levitaceZnalost o poloze těžiště lidského těla je důležitá pro mnoho lidských  činností - pro akrobaty, sportovce, turisty, horolezce a třeba také pro levitaci kouzelníkových asistentek. Těžiště lidského těla je myšlený bod, kam umisťujeme působiště tíhové síly. Je důležitý zejména tam, kde zjednodušujeme mechanickou analýzu pohybu na pohyb hmotného bodu. Těžiště člověka je asi dva palce pod pupíkem, přesněji řečeno v oblasti spojení pátého bederního obratle a prvního segmentu křížové kosti, u žen je to asi o 1 až 2 % níže než u mužů (rozdílné rozměry pánve). V průběhu  ontogenetického vývoje (do dospělosti) se těžiště těla posouvá níže (kojenci a batolata = větší hlava v porovnání s trupem a končetinami.

Celkové těžiště těla souvisí se stabilitou člověka v jednotlivých postojích a polohách.Celkové těžiště těla se musí nacházet nad místem opory: Je-li tato plocha malá, je to úkol náročný na koordinaci, popř. na sílu. Těžiště tělesa nemusí nutně ležet uvnitř tohoto tělesa. Pro lidské tělo platí, že těžiště není pevný bod umístěný v určité části těla (např. skokan při skoku do dálky). Jak se mění poloha těla, mění se i umístění těžiště. Ve stoji spojném s připažením je těžiště člověka přibližně ve výši 2. křížového obratle (záleží to na somatotypu dané osoby). Při vzpažení se posouvá vzhůru, při upažení jedné paže do strany. Pokud se nakloníme stranou nebo se předkloníme, těžiště se ocitne mimo tělo.

těžiště2skokan

Stojící člověk se udrží na nohou tak dlouho, dokud jeho těžnice prochází plochou vymezenou jeho chodidly. Proto je obtížné stát dlouhou dobu na jedné noze.

Těžiště trupu sedícího člověka je uvnitř těla blízko páteře, asi 20 centimetrů nad pasem. Spustíte-li z tohoto bodu těžnici, prochází židlí vzadu za chodidly. Pokud chce člověk vstát, musí tato těžnice procházet mezi chodidly. Pokud vstáváme ze židle, musíme buď naklonit tělo dopředu a přemístit tak těžiště, nebo posunout nohy dozadu, abychom dostali základnu pod těžiště. Při vstávání ze židle to tak skutečně provádíme.

Zajímá vás více, jak nalézt početně těžiště vašeho těla? Na webu katedry anatomie a biomechaniky FTVS je k dispozici výukový soubor pro výpočet souřadnic celkového těžiště pro rovinnou situaci.

Odkazy jsou zde:

http://biomech.ftvs.cuni.cz/pbpk/kompendium/biomechanika/geometrie_teziste_vypocet.php

http://www.physiotherapy.cz/edu/teziste/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.44 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Těžiště lidského těla meandmyself 12. 02. 2012 - 16:10