Polopropustné zrcadlo

23. leden 2011 | 06.00 |
› 

one way mirrorV některých obchodech se můžete setkat se stěnou pokrytou zrcadlem. Možná netušíte, že za ním sedí vedoucí prodejny popřípadě pracovníci kontroly prodejny, kteří sledují dění v prodejně. Podobná zrcadlová stěna se používá v nemocnicích k nenápadné kontrole pacientů, v peněžních ústavech na sledování podezřelých klientů a pracovníků. Asi nejznámější použití je u kriminalistů, kteří tak sledují obviněné při jejich výslechu. Vyrábí se i jako izolační dvojsklo s výrazným tlumením zvuku. Jedná se o jednosměrné zrcadlo označované také jako polopropustné zrcadlo. Na jakém principu pracuje?

Skleněná tabule je pokrytá vrstvičkou kovu o tloušťce několika atomů, která propouští část světla (na obě strany). Zrcadlo větší část dopadajícího světla odráží, ale určitou část světla i propouští. Využívá se přitom schopnost lidského zraku velmi dobře se přizpůsobovat rozdílným intenzitám světelného záření.

Během dne jsme schopni vidět podobně jak venku tak i uvnitř místnosti, do které sluneční světlo nedopadá přímo, ale dostává se zde buď odrazem  nebo rozptylem. Úroveň osvětlení předmětů je tomto druhém případě až 1 000 x nižší.
 Když se díváme z místnosti ven přes sklo z místnosti, kde se nesvítí, dochází asi v 8% k odrazu světla směrem do místnosti a na skle vzniká náš slabý zrcadlový obraz, který příliš nevnímáme.

Celý optický jev polopropustného zrcadla je vlastně založen pouze na velkém rozdílu úrovně osvětlení v obou místnostech. Používá se mezi tmavou místností a jasně osvětlenou místností. Lidé na jasně osvětlené straně vidí svůj vlastní odraz, protože zde  funguje jako skutečné zrcadlo. Lidé na tmavé straně vidí skrze zrcadlo, protože vypadá jako průhledné okno.

zdroj: http://www.neinterviewing.com/bedford_tour.htm

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.09 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Polopropustné zrcadlo fizikář 03. 03. 2015 - 08:22
RE(2x): Polopropustné zrcadlo vacllav 30. 08. 2016 - 18:34
RE: Polopropustné zrcadlo coqsuqer 17. 05. 2017 - 15:43