Nerovnoměrné tuhnutí zemského jádra

9. srpen 2010 | 06.01 |

prurezO zemském jádru se dozvídáme zprostředkovaně. Například pomocí seizmických prostorových vln, které se můžou šířit i do nitra zemského tělesa. Rozdělují se na primární (podélné vlny), které se šíří celou Zemí, a na sekundární (příčné), které nemohou procházet kapalinami a tedy vnějším jádrem Země. Zemské jádro začíná zhruba v hloubce 2900 km pod povrchem a zahrnuje zhruba 31 % hmotnosti Země. Nejvíce obsahuje železo a nikl, lehčí prvky zřejmě unikly přes tekuté vnější jádro. Rozděluje se na polotekuté vnější jádro (2900 až 5000 km pod povrchem) a pevné vnitřní jádro (jadérko). Mezi vnějším a vnitřním jádrem se v hloubce 5000 km pod povrchem země nachází jakási přechodná vrstva o tloušťce 160 až 500 km. Pevné jádro se každoročně otočí o 1 až 3 stupně více než polotekutý obal a zbytek Země, což je asi důvod magnetického pole Země. Díky obrovským tlakům (odhadem asi 1,4 miliónu atmosfér) je jádro velmi žhavé a má velikou hustotu (teploty do 5 800 °C. Nicméně postupem času chladne a podle obecných představ by  mělo pevné jádro rovnoměrně narůstat ve všech směrech. Podle výzkumu francouzských vědců při ochlazování a krystalizaci zemského jádra nedochází k jeho rovnoměrnému symetrickému růstu, ale jádro se posouvá více východním směrem. Vypadá to asi tak, jako by se na východní straně rozpouštělo a na západní straně naopak zesilovalo.

geoBěhem přibližně sta miliónů let vše, co vykrystalizovalo na západě, se na východě roztaví. Seizmologové nyní zjistili, že seizmické vlny prochází zemským jádrem rychleji ze severu na jih než ze západu na východ. Seizmické vlastnosti východní a západní polokoule jsou také odlišné. Jádro na jedné straně neustále ubývá s tím, jak podléhá tavení, a na druhé straně naopak roste tuhnutím hmoty. Z měření vědců tak vyplynulo, že se jádro trochu posouvá směrem na východ a tak se západní polokoule stává hustější než východní.

Nová teorie francouzských vědců by mohla lépe vysvětlit chování zemského jádra, jeho stáří, anomálie v seizmické činnosti a další záhady, o kterých vědci většinou jen spekulují, protože do nitra Země přímo nikdy neuvidí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nerovnoměrné tuhnutí zemského jádra pilda 09. 08. 2010 - 19:31
RE(2x): Nerovnoměrné tuhnutí zemského jádra fyzmatik 09. 08. 2010 - 21:18