Nebezpečí solárních střech

10. září 2010 | 06.00 |

solar houseStatisíce solárních panelů se začíná kromě solárních elektráren čím dál více objevovat na střechách rodinných domků. Není se co divit, kdo trochu přemýšlí o budoucím zdražování cen za elektrickou energii díky boomu solárních elektráren u nás, se začne zajímat o využití solárních panelů pro svou střechu. A tak podle vzoru Německa  se montují solární panely na střechy budov. Majitelé si mnou ruce, jak to ekologicky a ekonomicky šikovně zařídili, ale věc má háček. V případě požáru mohou díky solárním panelům přijít i o celý dům.

Fotovoltaická zařízení pracují spolehlivě a prakticky neustále dodávají elektrický proud. Zařízení ve dne generuje stejnosměrný proud o napětí kolem 1000 V a teprve potom se tento proud v měniči převádí na střídavý. Pod napětím je zařízení i v noci, když na něj dopadá světlo. Tento elektrický proud je natolik silný, že je nebezpečný pro zasahující hasiče, kteří likvidují případný požár domku s fotovoltaikou. V takovém případě, aby nedošlo k ohrožení života hasičů, může velitel zásahu hasičů vydat příkaz o kontrolovaném vyhoření celé budovy. Chrání přitom pouze okolní objekty.

Likvidace požárů budov s fotovoltaikou jsou podle zkušeností hasičů ze sousedního Německa velmi nebezpečné proto, že solární systém překvapivě nejde jednoduše celý vypnout. Jedná se o technicky obtížný problém, kdy by u každého solárního panelu byl vypínač, který by okamžitě zareagoval při vypnutí síťového měniče napětí zasahujícími hasiči. Tato technologie je nejenom velmi drahá, ale zatím není běžně k dispozici uživatelům.

Tímto problémem se začínají zabývat i čeští hasiči, kteří by neměli vstupovat do prostor takových objektů, kde už je voda nebo poškozené elektrické vedení. Je docela pravděpodobné, že i pojišťovny zohlední rizikovost pojistek takových objektů a pokud se problém nepodaří vhodnou formou vyřešit, tak by mohlo dojít ke zvýšení cen pojištění objektů se solárními zařízeními.

Zdroje:
podle Petra Podaného
Obrázek: http://www.saidaonline.com/en/newsgfx/solar%20panel%20hous.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nebezpečí solárních střech piluk 10. 09. 2010 - 08:41
RE(2x): Nebezpečí solárních střech 11. 09. 2010 - 11:33
RE: Nebezpečí solárních střech xy 16. 09. 2010 - 12:06
RE(2x): Nebezpečí solárních střech fyzmatik 20. 09. 2010 - 17:30