Jak zabránit mlžení potápěčských brýlí

30. červenec 2010 | 06.00 |

Léto je dobou potápění. Pod vodou rádi pozorujeme živočichy, rostliny a prostředí, ve kterém se nalézají. A aby lidské oko něco pod vodou vidělo, je nutné, aby mezi okem a vodou byl vzduch. Koupíme si tedy potápěčské brýle a myslíme si, že máme vystaráno.  Ale omyl, brýle se nám zamlžují a ani s jejich pomocí toho pod vodou moc nevidíme. Existují sice nejrůznější spreje a vodičky, které zamlžování brání a mnohé typy potápěčských brýlí se rovněž vyrábí se skly s úpravou proti mlžení. Jak si tedy poradit?

Příčinou zamlžování je zkapalněná vodní pára ze vzduchu, který zůstane v brýlích. Na studeném skle se vytvoří malé kapičky vody, které vnímáme jako zamlžení.Výrobci brýlí se samozřejmě snaží nanášet zvláštní vrstvičky "antifog", které zabraňují zamlžení. Vodní kapičky se na vnitřní straně brýlí zjemní a tím se zamlžování zredukuje. Pokud brýle vystavujeme velkým teplotním změnám, je možné, že se i taková skla v brýlích krátce zamlží. Antifon však při špatné aplikaci může způsobovat nežádoucí alergické reakce - pálení očí.

Potápěči však mají na své zamlžující se brýle různé jednodušší efekty. Aby při potápění nedocházelo k zamlžování zorníku, stačí obvykle rozetřít po vnitřní straně zorníku trochu slin a vypláchnout masku vodou. Nejúčinnější způsob je rozmazání zubní pasty na skle a následné opláchnutí. Tím se na skle provizorně smyje mastný film a dojde k mikroskopickému zdrsnění povrchu skla, které má za následek spojování zkondenzovaných kapiček vody do mikroskopicky tenké vrstvičky vody, přes kterou je vidět.

Nové brýle je třeba nechat pár hodin ve vlažné vodě s Jarem, pak je pořádně vykartáčovat, opláchnout a nechat uschnout. Před použitím je možné buď použít anti-fog sprej nebo plivnout, rozetřít a vypláchnout.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší