Solární chladnička

23. srpen 2010 | 06.00 |

solární chladničkaInternet je opět plný znovuobjevených vynálezů a tito "objevitelé" sbírají mediální slávu za něco, co už dávno někdo vynalezl. Příkladem je 21letá vynálezkyně - Inovátorka budoucnosti či  Žena roku 2009, jak nazývají  britskou studentku Emily Cummins.  Dokonce prý mění životy Afričanům, když "její" chladnička nepotřebuje elektřinu. Podívejme se spolu na ten technický zázrak.

Možná jste viděli plstěnou polní láhev, která je nezbytnou součástí vybavení trampů či vojáků. Plstěný obal polní láhve je namočen do vody a když se voda následně odpařuje, odebírá teplo z láhve, ve které je nápoj. Nebo keramická nádoba, která je naplněná vodou a nemá glazuru. Voda se odpařuje z vnějších stěn nádoby a opět odebírá teplo kapalině uvnitř nádoby. Tak na podobném principu pracuje údajná solární chladnička naší zmiňované "vynálezkyně". Voda při vypařování odevzdává skupenské teplo vypařování za dané teploty a tím udržuje obsah v nádobě chladný.

Do této chladničky se doplňuje voda (nemusí být pitná, ani čistá) do prostoru mezi nádobami. Při odpařování vody se vnitřní nádoba ochladí údajně až na teplotu 6°C (což bych rád osobně viděl) a umožní tak  Afričanům uchovávat v chladu léky či potraviny.

Tato chlasdnička není pochopitelně jejím vlastním nápadem. Velmi podobný chladící objekt sestavil např. učitel Mohammed Bah Abba z Nigérie, který  vyhrál v roce 2000 soutěž  Rolex Award s ledničkou, která pracuje na velice podobném principu "hrnec v hrnci".

Emily však jako správná ekoložka se svým objevem odcestovala do Afriky, kde celý rok učila místní obyvatele tuto ledničku vyrobit a používat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Solární chladnička stm 23. 08. 2010 - 15:23