Surfování na vlně vzduchu

17. říjen 2010 | 06.00 |

kluzak2Pokud jste viděli někde na internetu záběry mladých lidí běhajících po tělocvičně s rukama napřaženýma před sebou (někdy dokonce v nich drží knihu, kus tvrdého kartónu apod.) a tlačících před sebou miniaturní model letadélka, zřejmě jste nechápali o co se jedná. Vypadá to docela magicky, ale takové letadlo si můžete vyrobit sami podle následujícího návodu. Za nepříznivého podzimního počasí tak získáte alternativu k pouštění u nás tak tradičních draků. 

K sestrojení letadélka potřebujete šablonu, kterou si stáhnete a vytisknete na tiskárně. Vlastní letadélko musí být zhotoveno z vhodného lehkého papíru, který se dá získat z tenkého papíru listů telefonního seznamu. Vystřihnutou šablonu si přichytíte izolepou k listu tenkého papíru a vystřihnete. Dodržujte uvedený návod na videu a hlavně buďte přesní při ohýbání, řezání, nastavování úhlů náklonu  a skládání papíru.

Vystřižený papírový model nebude však létat bez vyvážení, které zajistíte přilepením vhodného malého drátečku, který bývá součástí uzavírání mikroténových sáčků do mrazničky. Podle návodu odstřihněte vhodnou délku drátku, který nalepíte do čelní části letadélka.

kluzakPak už jen sehnat jakýkoliv vhodný předmět do ruky nebo jen použít vlastní dlaně a nechat letadélko vznášet před sebou na neviditelné vzduchové vlně tvořené pohybem rukou. Váš kluzák využívá při letu stejný fyzikální princip jako velké rogalo. Dlouhý a šťastný let.

Zdroj: http://www.sciencetoymaker.org

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře