Objeví se dnes polární záře?

3. srpen 2010 | 20.00 |

polarni zarVypadá to, že se naše  Slunce začalo probouzet z klidného období svého jedenáctiletého cyklu, který tentokrát trval nadprůměrně dlouho.  Dlouhou dobu se totiž na Slunci neobjevovaly astronomy tak očekávané a předpovídané sluneční skvrny. V neděli 1. srpna však došlo k erupci třídy C3 v jedné ze slunečních skvrn veliké jako naše planeta. Orientace této erupce je směrem k Zemi a mohla by tedy už dnes večer vyvolat polární záři viditelnou i v našich zeměpisných šířkách.

Na 150 miliónů km dlouhou cestu směrem k Zemi se tak od Slunce vydalo velké množství slunečního plazmatu rychlostí až 1,5 miliónu km/h. Se zemskou atmosférou se potká podle předpovědí astronomů už dnes večer a může vyvolat efektní polární záři. To bude plazma interagovat s magnetickým polem Země. Ionizované částice, ze kterých se plazma skládá, putují podél siločar k pólům a srážejí se v atmosféře s atomy dusíku a kyslíku. To se projevuje světelnými efekty označovanými jako polární záře. Ta bude pozorovatelná jižněji než bývá zvykem, dost možná i z území ČR. Družice NOAA předpokládá 45% šanci zvýšené geomagnetické aktivity a 10% šanci silné globální geomagnetické bouře.

Pokud bude počasí přát, tak by případná polární záře byla pozorovatelná mezi 22 hodinou 3. srpna a 2 hodinou 4 srpna nad severním obzorem. S největší pravděpodobností bude polární záře dobře viditelná už v severním Polsku či Dánsku, ale buďme připraveni, třeba nás příjemně překvapí i v ČR. Efekt může trvat řádově několik minut, vzácně až hodinu a rozhodně by neměl být výrazně barevný. Záře už není v našich zeměpisných podmínkách tak intenzivní, takže naše oko nezachytí všechny odstíny světelného úkazu. Při fotografování úkazu s dostatečně dlouhou expozicí (bez blesku!!!) může být na exponovaném snímku barevná. Jev by neměl mít nějaké katastrofické následky: satelity ani telekomunikační zařízení a elektrická vedení na zemském povrchu by neměly být ohroženy. Přesto některé satelity byly pozemní obsluhou převáděny do  klidového režimu.

Vznik polární záře: http://www.youtube.com/watch?v=BDZj1CmsJ64&feature=PlayList&p=51FAB9FE52C1DDA8&playnext=1&index=2

Vývoj geomagnetické aktivity Slunce sledujte zde: http://www.orion-drustvo.si/MBKTeam/auroramon.html

Další informace na:  http://spaceweather.com/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 4.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře