Plastová záhada v Atlantiku

30. srpen 2010 | 06.00 |

Ve světových oceánech se nachází několik "podivuhodných" ostrovů o rozsáhlých plošných rozměrech. Tvoří je umělé materiály vytvořené lidmi, které díky své menší hustotě než má mořská voda, plavou na hladině. Jsou to nejrůznější igelitové obaly, plastové láhve a další  předměty z umělé hmoty. Takové oblasti se anglicky nazývají trash vortex neboli vír (či spirála) odpadků. Každoročně je na světě vyrobeno víc než 100 milionů tun plastů, z nichž jen zlomek je recyklován. I když je většina plastových odpadů odvezena na skládky, tak se přes nejrůznější zákazy dostanou do vod moří a oceánů. Protože jsou trvanlivé a rozkládají se velmi pozvolně, může jejich životnost dosáhnout i několik desítek až stovek let. Výzkumníkům ze Sea Education Association ve Wood Hole v Massachusetts se dokonce zdá, že množství plastových odpadů v Atlantickém oceánu,  při stoupající celosvětové produkci těchto surovin, překvapivě nevzrůstá. Kam se tedy plasty poděly?

Vědci ze Sea Education Association od roku 1986 do roku 2008 sítěmi na plankton odlovují ty nejmenší plastové částice a stanovují, v jaké koncentraci se ve vodě vyskytují. Zjistili, že největší koncentrace plastových odpadů v Atlantickém oceánu je takzvaný severoatlantický odpadkový vír, který leží na 32° stupni severní šířky, odkud se znečištění šíří do oblasti mezi 22 a 38 rovnoběžkou.

V místech, kde střetávající se mořské proudy přinášejí plastový odpad, vznikají vodní víry. Dochází zde ke koncentrování tohoto odpadu  Působením mořské vody,  prouděním vody, mechanickým obrušováním plastové hmoty o sebe a zejména vlivem ultrafialových paprsků se mohou plasty rozkládat až na částice menší než 0,3 mm.  Takto malé částice už pak nezachytí sítě výzkumníků a nevyhodnotí se jako plastový odpad. Dále vědci spekulují, že částice pokryl biofilm mikroorganismů a natolik je zatížil, že z hladiny klesly do hloubek a zmizely tak prozatím z očí výzkumníků.  Jinou hypotézou je mizení odpadu z těchto míst dalšími mořskými proudy do jiných oblastí oceánu.

Každopádně malé kousky odpadu mohou živočichům připomínat jejich potravu a hromadit se i v jejich tělech. Zde bývají nejenom nalezeny v jejich žaludcích, ale mohou napodobovat hormony estrogeny a  způsobit  i chaos v jejich rozmnožování.

Možná už by mělo být načase, aby vyspělé státy svádějící boj o ropná území pod mořským dnem, začaly svádět mnohem ekologičtější boj o recyklaci obrovských plastových ostrovů světa.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.22 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře