Proč má golfový míček jamky?

22. srpen 2010 | 06.00 |

Bez moderního golfového míčku by byl současný golf jen hrou pro pár nadaných a ne pro tak velkou skupinu lidí. Vždyť jeho současné provedení a konstrukce umožňuje odpálení na vzdálenost až 275 metrů, zatímco ty původní kožené míčky plněné peřím  by doletěly na vzdálenost jen 65 metrů. Golfisté mezitím zjistili, že míčky poznamenané velkým množstvím úderů lítají dál než nové. Výrobci proto začali na povrch míčků vytvářet křížové drážky a pak se v roce 1906 objevil na scéně míček z gumové substance zvané gutaperča, který byl na svém povrchu pokrytý jamkami.

Po gutaperčových míčcích se od padesátých let minulého století se používá dvojdílná konstrukce s povrchem ze surlynu od firmy Du Pont. Golfový míček nesmí mít hmotnost větší než 45,93 g, jeho průměr nesmí být menší než 42,67 mm a nesmí se znatelně lišit od tvaru koule. Na povrchu míčku se nachází od 300 do 500 jamek sestavených do určitých vzorů. Jamky mohou být až 0,25 mm hluboké.

Povrch golfového míčku je pokryt sítí důlků – (dimple). Ty mají velký význam pro aerodynamiku letu. Zkouškami bylo prokázáno, že proti hladké kouli má takto tvarovaný míček až dvojnásobný dolet. Jak je to možné, že má taková změna povrchu tak výrazné aerodynamické vlastnosti?

Když míček letí, přilne zepředu k jeho povrchu tenká vrstvička vzduchu. Jak vzduch proudí kolem míčku, oddělí se od povrchu a za míčkem vzniká turbulentní proudění vzduchu. Tyto vzdušné víry ubírají míčku energii a zpomalují ho. Jamky však způsobí, že vzduch přilne k míčku a oddělí se od něj skoro až na jeho konci. Když se konečně vzduch oddělí, vzniká užší pruh turbulence a tím je menší odpor vzduchu než u míčku hladkého.

Při pořádném golfovém odpalu má míček vždy zpětnou rotaci a jamky tak přenášejí vzduch nahoru přes míček. Vzduch proudící nahoře musí díky rotaci proudit rychleji než vzduch, který se nachází při letu pod míčkem. Nad míčkem vzniká díky Magnusovu efektu nižší tlak než pod ním, rotace míček zvedá a ten se udrží ve vzduchu mnohem déle.

Srovnej s úderem golfové hole do pomeranče: http://www.youtube.com/watch?v=8yvjS81_Dag&feature=related

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Proč má golfový míček jamky? trurl 21. 04. 2011 - 15:44