Materiál, který převádí odpadní teplo na elektřinu

21. leden 2011 | 06.00 |

srTeKlasické elektrické žárovky s velkým příkonem se postupně přestávají v Evropské unii prodávat. K jejich postupnému stažení z trhu dochází postupně v letech 2009 - 2013. Hlavním důvodem proč skončí prodej klasických žárovek je snižování spotřeby energie a snižování emisí CO2, které vznikají při výrobě elektrické energie. Našli se sice obchodníci, kteří žárovky s vyšším příkonem začínají prodávat pro jejich tepelné účinky jako tzv. tepelné koule, ale účinnost klasických žárovek je skutečně velmi malá. Na záchranu žárovek přispěl výzkumný tým z americké Northwestern University, jejichž objev by mohl podstatně zvýšit účinnost žárovek.

Američtí  vědci totiž vyvinuli materiál, který odpadní teplo elektrospotřebičů efektivně mění zpět v elektřinu. Nanokrystaly sloučeniny stroncia a teluru (telurid strontnatý, SrTe) rozptýlili v teluridu olovnatém (PbTe), což ovlivní elektrické vlastnosti tak, že tento materiál dokáže měnit teplo v elektřinu s účinností téměř 14 %. Není to sice nějak závratná hodnota, ale využije se tak ta část energie, která by se zcela neužitečně přeměnila v teplo.

Z takového materiálu lze pak vyrábět levné a malé prvky (dráty), které po vložení například do žárovky  ze ztrátového tepla zpětně získají energii a účinnost žárovky se tím podstatně zvýší.

Nabízí se kromě žárovek i použití těchto materiálů u zařízení, které rovněž produkují spoustu odpadního tepla - u transformátorů, počítačových procesorů, motorů a dalších elektrotechnických a elektronických prvků, které obvykle musí být chlazeny. Uvažuje se i použití ve výfukových systémech automobilů.

Zdroj: http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=20699

http://www.energy-daily.com/reports/Breakthrough_In_Converting_Heat_Waste_To_Electricity_999.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře