Solar Window - solární panel v okně

11. srpen 2010 | 06.00 |

solar windowPředstavte si, že by solární panely vyrábějící elektrickou energii nehyzdily ve velkém naše krajiny či střechy budov a byly zabudovány přímo do skleněných oken. Tuto technologii  s označením SolarWindow přináší patent firmy New Energy Technologies. Na okna by se za pokojové teploty pomocí sprejů nastříkaly solární články, které by změnily okenní tabulky ve zdroj elektrické energie a okna by zůstala průhledná.  

Doposud  vyráběné typy solárních panelů jsou neprůhledné, protože obsahují kovové vrstvičky a další struktury, které brání průchodu světla. Dr. Xiaomei Jiang z University of South Florida vyvinul velmi malé a tenké solární články, které neobsahují zmiňované vrstvičky zabraňující průchodu světla sklem. Jeho solární články měřící méně než 1/4 velikosti průměru zrnka rýže by měly získávat elektrickou energii jak ze slunečního záření, tak i z umělých světelných zdrojů (že by i v noci z pouličních lamp?). Údajně jdou tyto solární panely vrstvit díky své průhlednosti na sebe a tak pracovat až  s desetinásobnou účinností proti dosavadním vyráběným solárním panelům na bázi tenkých vrstev.

Ideální by bylo, kdyby takováto technologie zabraňovala ve slunečních letních dnech zbytečnému zahřívání místností a přitom vyráběla ještě nějaké množství elektrické energie užitečné pro domácnost. A pokud by to šlo využít na skla automobilů, tak by nebylo nutné parkovat v garážích, protože by slunce mohlo třeba neustále dobíjet autobaterii.

Se zajímavou informací přišel časopis Journal of Renewable and Sustainable Energy of the American Institute of Physics(http://www.eetimes.com/electronics-news/4204754/Window-glass-is-solar-cell).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Solar Window - solární panel v okně martin :-) 12. 08. 2010 - 22:05