Cockerellův experiment - princip vznášedla

13. srpen 2010 | 06.00 |

Cockerell1Vznášedlo je dopravní prostředek, který se může vznášet nad vodou i nad souší. Vznášení umožňuje stlačený vzduch, který vytváří pod vznášedlem vzduchový polštář. Vzduch je nasáván výkonnými dmychadly, která  jej stlačí a ženou pod plavidlo. Princip vznášedla si nechal v roce 1955 patentovat anglický konstruktér Christopher Cockerell. Přišel na něj pokusem s konzervami od rajského protlaku.

Princip vzduchového polštáře zkoumal už během 70. let 19. století loďař John Thornycraft. Cockerell se k této myšlence vrátil v 50. letech 20. století, když hledal možnost snížení tření mezi trupem lodi a vodou. V roce 1954 uskutečnil pokus se dvěma plechovkami od rajského protlaku, dvouramennými kuchyňskými váhami a laboratorním dmychadlem.

Cockerell2Dmychadlo upevnil do stojanu a vháněl s ním vzduch štěrbinou mezi dvěma plechovkami vloženými do sebe proti rovnoramenným vahám. Uvažoval, že vzduchový polštář nevznikne tím, že vzduch do polštáře se nebude hnát přímo, ale speciální štěrbinou po obvodu trupu plavidla a proud vzduchu bude směřovat směrem šikmo pod břichem plavidla. Pokusně si to ověřil tak, že dmychal vzduch proti kuchyňským vahám. Nejprve foukal vzduch přes plechovku na obou koncích otevřenou (jako by dmychal vzduch do polštáře pod trupem přímo) a pak štěrbinou mezi dvěma plechovkami zasunutými do sebe. Tento druhý postup simulující štěrbinu kolem vzduchového polštáře byl účinnější neboť při něm vznikla pomocí vah větší vztlaková síla.

Konstrukci vznášedla si pak Cockerell nechal patentovat v roce 1955. Přetlak ve vzduchovém polštáři je asi 1/60 tlaku na něž se hustí běžná pneumatika automobilu, přesto udrží nad zemí několikatunové vznášedlo.

Více na: http://www.hovercraft-museum.org/cockerell.html

             http://www.vznasedla.com/

Návod na jednoduché vznášedlo z CD je zde: http://www.youtube.com/watch?v=sktJTzRtr7M&translated=1

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Cockerellův experiment - princip vznášedla stm 15. 08. 2010 - 07:26
RE(2x): Cockerellův experiment - princip vznášedla abdul_hasan 06. 09. 2010 - 15:53