Miniaturní městský atomový reaktor

4. září 2010 | 06.00 |

reaktorMalý jaderný reaktor může mít výkon kolem 25 MW a tímto výkonem může pokrýt spotřebu malého města. Toto řešení nabízí americká společnost Hyperion, která plánuje jeho výrobu do 5 let. Cena první série se zatím pohybuje kolem 100 milionů dolarů, ale nezahrnuje některé další komponenty jako např. parní turbínu. Model tohoto reaktoru se objevil i na českém webu. Jeho princip však není nijak převratný a příliš se neliší od principu klasické atomové elektrárny.

Jaderný reaktor o výšce pouhých 2,5 metru a průměru 1,5 metru by měl být zabudován asi 10 metrů pod povrchem země v okolní betonové obálce. Palivo (izotop U235) je uspořádáno do 24 palivových kazet, přičemž každá z nich obsahuje 54 palivových proutků. Úniku neutronů vzniklých jadernou štěpnou reakcí brání reflektor z křemíkové sloučeniny, který je odráží zpět do reaktoru.

Reakce je regulována 18 regulačními tyčemi z karbidu boru, který neutrony pohlcuje. V případě nehody se volný střed reaktoru vyplní kuličkami karbidu boru.a dojde k zastavení reakce a odstavení reaktoru.

Teplo vzniklé jadernou štěpnou reakcí je odváděno látkou, která je odevzdává v sekundárním okruhu vodě. Tam se voda mění na páru, která bude pohánět turbínu.

V chladícím okruhu této miniatomové elektrárny ochlazuje další voda vzniklá kondenzací v chladících věžích páru v sekundárním okruhu zpět na vodu.

Reaktor by měl pracovat podle svého nastavení od 8 až do 15 let. Pak se  kapsle s vyhořelým palivem celá vymění za novou.

Zdroje:
www.ihned.cz
http://www.guardian.co.uk/environment/2008/nov/09/miniature-nuclear-reactors-los-alamos
http://www.wisebrno.cz/dokument.php?id=52

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Miniaturní městský atomový reaktor doktor 21. 03. 2011 - 17:14