Brovnův pohyb s laserovým ukazovátkem

29. srpen 2010 | 06.00 |

Efektní pozorování Brownova pohybu nebo života nálevníků v kapce vody můžete provádět i bez drahého mikroskopu. Pokud vlastníte laserové ukazovátko můžete dokonce tyto jevy sledovat  ve větší skupině najednou na stěně pokoje. Určitě to bude zajímavější než mnohé televizní programy.

Při pozorování Brownova pohybu je nutné nejprve připravit vhodný preparát. Do zkumavky s malým množstvím vody kápneme kapku plnotučného mléka nebo smetany do kávy, či kapku latexové barvy. Zkumavku zafixujeme do nějakého držáku a stejně tak do jiného upevníme laserové ukazovátko takovým způsobem, aby ze vzdálenosti několika centimetrů svítilo směrem na kulaté dno zkumavky. Pokud nemáme zkumavku můžeme laser nechat svítit na kapku znečistěné vody. V místnosti s dobrým zatemněním je možné pozorovat výsledek na bílé stěně místnosti ve vzdálenosti 2 až 3 metry od zkumavky s roztokem.

Zvětšení místo mikroskopu poskytuje zakulacené dno zkumavky či oblý tvar kapky vody, které fungují jako čočka. Na zvětšeném obraze potom můžeme pozorovat pohyb Brownových částic (např. částečky tuku v mléce)  v důsledku ohybu laserového světla na těchto částicích.

Vhodný výsledek pozorování získáme úpravami experimentu, zejména vlnovou délkou použitého laseru (ideální je zelený laser) a jeho výkonu. Také je nutné počkat, aby v kapalině neprobíhalo její proudění nějakým směrem a kapalina byla v klidu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře