Studená jaderná fůze?

26. leden 2011 | 06.00 |

Čas od času se v tisku objeví zpráva, která by znamenala senzační objev. Problémem však zůstává ověření pravdivosti této informace, kterou odmítají zveřejnit i seriózní vědecká média. A tak se zprávy objevují po nejrůznějších internetových portálech, jako je v tomto případě  Journal of Nuclear Physics. Na těchto svých stránkách  Sergio Focardi z Boloňské univerzity se svým americkým parťákem Andreem Rossim uvádí, že se jim podařilo sestrojit zařízení, ve kterém probíhá syntéza jader niklu s vodíkem za vzniku mědi a uvolnění nezanedbatelného množství energie.

Nedávno tito  vědátoři předvedli na tiskové konferenci svoje přenosné jaderné fůzní zařízení složené z kovové trubky  naplněné malým množstvím jemného a čistého niklového prášku s neurčeným izotopovým složením. Do trubky je v určitých okamžicích vháněn vodík.

Po spuštění "reaktoru" se obsah prudce zahřeje, přičemž spotřeba dosahuje až 1 000 W. Pro pokračování reakce už stačí příkon 400 W. Toto zařízení každou minutu přemění 292 gramů vody o teplotě  20 °C  na páru o teplotě 101 °C. To odpovídá výkonu kolem 12 400 W. Energetický zisk je  tedy 31 násobek vložené energie.

Samotní vědci však nedokážou vysvětlit, jak jejich zařízení za nikterak extrémních podmínek doprovázejících údajné slučování niklu a vodíku funguje. Skeptikové z řad vědců upozorňují, že autoři neuvádí údaje o izotopickém složení mědi, která sloučením niklu s vodíkem vzniká. V případě, že jde o její nestabilní izotop 64Cu by se totiž hned vzápětí  rozpadá na nikl, elektron a neutrino.

Nukleární fyzik Giuseppe Levi z Italian National Institute of Nuclear Physics, který jim pomáhá organizovat veřejnou prezentaci zařízení, je podpořil tím, že pomocí svého scintilátoru zaregistroval jako důkaz jejich fůzní reakce radiaci, která ji provázela.

Samotní vynálezci momentálně usilují o patentování svého objevu, ale zřejmě je čeká pořádná vědecká ostuda.

Podle Martina Tůmy

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře