Triboelektrická řada

13. září 2010 | 06.00 |

triboelectric seriesElektrické jevy byly lidmi pozorovány už v dobách starého Egypta a říční civilizace Babylóňanů. Při spřádání vláken pozorovaly přadleny, jak se spřádaná vlákna navzájem odpuzují, a naopak se k nim začínají přitahovat malá tělíska při jejich vzájemném tření s prsty. Nepříjemné pocity při doteku rukou spřádaných vláken lnu doprovázelo v temném prostředí světélkování.

Ve starém Řecku filosof Thales z Milétu (kolem roku 600 před naším letopočtem) při tření jantaru plátnem pozoroval, že jantar po tření přitahoval malé částečky. Tak také vzniklo označení elektřina, protože jantar je řecky elektron. A ze slova tribein (třít) vzniklo označení  triboelektřina, tj. elektřina vzniklá třením látek o sebe. Ta se pak stala základem pro další rozvoj elektřiny.

Při tření některých dvojic vybraných materiálů o sebe dochází k jejich zelektrování. Některé materiály se snadno nabíjí kladně, protože se z nich snadno uvolňují elektrony, když je třeme jiným předmětem. Jiné materiály se zase snadno nabíjejí záporně, protože ochotně elektrony přijímají.

Nejprve tedy byly oddělovány kladné a záporné náboje třením. Pokud třeme skleněnou tyč kůží vzniká na skleněné tyči podle dohody kladný náboj. Ebonitová tyč třená liščím ohonem dává zase náboj záporný. Na základě experimentů s látkami byly materiály seřazeny podle toho, jak se nabíjejí statickou elektřinou,  do tzv. "triboelektrické řady". Abychom získali co největší statický náboj, je dobré o sebe třít předměty z opačných konců řady.  Každá z látek v triboelektrické řadě se zelektruje kladně, je-li třena látkou, která je za ní v řadě. Přitom platí Coehnovo pravidlo: Při tření dvou izolantů je povrch izolantu s větší permitivitou zelektrován kladně a povrch izolantu s menší permitivitou záporně.

Triboelektrická řada má následující podobu:

++++++ (kladný náboj)
vzduch
l
idská kůže
k
ráličí srst
sklo
lidské vlasy
nylon
vlna
hedvábí
hliník
papír
bavlna
o
cel
dřevo
tvrdá guma
nikl, měď
mosaz, stříbro
zlato, platina
acetátová vlákna (umělé hedvábí)
polyester
přilnavá folie
polyetylen
p
VC
silikon
teflon
--------- (záporný náboj)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře