Cínový mor

16. listopad 2010 | 06.00 |

cinovy morS cínem se nejčastěji setkáváme v jeho bílé modifikaci, kdy za běžné teploty tvoří krystaly ve čtverečné soustavě. Snese i přechlazení na teploty hluboko pod bodem mrazu, ale za velmi tuhé zimy se samovolně může přeměnit rekrystalizací na šedou práškovou formu. Neznalost tohoto jevu byla údajně jednou z příčin neúspěchu Scottovy výpravy k jižnímu pólu v letech 1911-1912. Výprava s sebou vezla petrolej v nádobách spájených cínem. Ten se však ve velkých mrazech změnil v šedivý prášek, nádoby povolily a palivo z nich vyteklo. Ne nadarmo bývají šedé skvrny na povrchu bílého cínu označovány jako cínový mor.

Cínový mor je znám někdy od středověku, kdy během zimy docházelo k poklesům teploty v hradních místnostech a tím došlo k poškození cínového nádobí. V kostelech mohlo docházet k poškození varhanního kovu.
S cínovým morem se prý setkali i vojáci Napoleonovy armády při jejím tažení v Rusku,  když jim upadaly cínové knoflíky z uniforem. V mrazivém počasí pak uniformy nešly zapnout.
K cínovému moru dochází při vystavení cínu nízkým teplotám. K jeho rekrystalizaci na práškovou formu dochází už při teplotě 13,2 °C, kdy se stabilní stává jeho šedá modifikace s krystaly v krychlové soustavě. Cín na ni spontánně přechází, přičemž rychlost přeměny závisí na teplotě (maximální je při -48°C).
Cínový mor je nakažlivý a přenáší se mezi cínovými předměty navzájem jako nějaká skutečná choroba. Proto je nutné udržovat teplotu cínových předmětů nad hodnotou 13, 2 °C a "nakažené" předměty izolovat. To jediné zbývá při uchování starých a vzácných cínových mincí, které se zavaří do igelitové fólie.
 Tento fyzikální proces nejde zachránit nějakým nátěrem, ale jednou dnes používanou ochranou je používání místo bílého cínu jeho slitin s malým obsahem  antimonu nebo bismutu, které brání rekrystalizaci. Podobnou funkci mají ve větším zastoupení ve slitině s cínem olovo, stříbro či indium.

Zdroj obrázku: www.velvary.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Cínový mor lynx 16. 11. 2010 - 08:45