Návod na čtení času na Brněnském „orloji“

3. říjen 2010 | 06.00 |

orloj1Má to koule, stojí to. Je to v Brně, co je to? Ani Brno nechce zůstat stranou zájmu turistů, které láká na náměstí Svobody na novou atrakci - hodiny ve tvaru obelisku (nábojnice, kosmické lodi nebo...), které stály daňové poplatníky nepředstavitelných 12 milionů korun. Však už je brňáci docela nehezky označují časoměrným pyjem. Šest metrů vysoké "hodiny" z luxusní černé žuly dovezené až z JAR však místo přehledného znázornění času způsobují nemalé rozpaky kolemjdoucích. Hodinový strojek totiž odbíjí podle brněnské legendy poledne už v jedenáct hodin a tak připomíná obléhání města Švédy v roce 1645. Generál Torstenson se tehdy po čtyřech měsících obléhání města dne 15.srpna 1645 ráno zavázal, že když se do města nedostane do poledne, odtáhne. Obránci Brna  však lstivě odbili z chrámu na Petrově poledne už v 11 hodin a Torstenson s vojskem tedy s přesilou vojáků odtáhl pryč.
Co tento umělecký artefakt vlastně nabízí?  Na hodinovém stroji totiž lidé (stejně jako na pražském orloji) nedokážou poznat, kolik je hodin. A to je zde hodinovým strojkem přijímán přesný radiový čas až z Frankfurtu.

Uvnitř sloupu je umístěn hodinový stroj, který ukazuje čas a každý den přesně v 11 hodin vypouští skleněnou kuličku. Symbolika skleněné kuličky je  podle pověsti v tom, že pouze skleněná kulka mohla zabít generála Torstensona.

kulickyVe čtvrt na jedenáct projede kulička horní částí, o půl přibere o vrstvu víc a ve tři čtvrtě na jedenáct prokrouží třemi vrstvami. V jedenáct hodin vypadne kulička ven. Její cestu doprovází rachotivý a cinkavý zvuk. Zvuk se skládá z kombinací úderů na xylofonové destičky (s osmitónovou melodií) a k tomu se ještě přidává vlastní zvuk skleněné kuličky. Na malý okamžik je možné kuličku v některém z otvorů chytit. Komu se to podaří, ten si může skleněnku vzít jako suvenýr. Pokud se tak nestane, skončí kulička opět v útrobách stroje. Dovnitř stroje se dostanou pouze údržbáři a ti, kteří budou do hodin doplňovat skleněné kuličky vyrobené ve sklárně v Karlově. Cena dodávané kuličky je 80 Kč.

orloj2A jak přečíst čas na "orloji?"
V horní části obelisku je viditelná skleněná lupa, která postupně zobrazuje 12 hodinových číslic, mezi nimi je sestava čar (představujících čtvrt, půl, třičtvrtě a celou hodinu).
Nad touto hlavní lupou je umístěna menší lupa - "minutovka", kterou představuje malý talířek otáčející se a naklánějící se podle probíhajících minut.
Celý horní díl se otočí jednou za minutu dokola a tak je možné sledovat čas z různých stran náměstí Svobody.

Podrobný obrazový návod na brněnský orloj: http://www.pise.cz/blog/ftp/fyzmatik/brnensky_orloj.pdf

Zdroj: http://www.brno.cz/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.82 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Návod na čtení času na Brněnském „orloji“ www.brnenskyorloj.info 18. 01. 2011 - 15:55
RE: Návod na čtení času na Brněnském „orloji“ bob 16. 05. 2012 - 09:21