Kulička v propisce

18. červenec 2010 | 06.00 |

rollerballNež bylo vynalezeno plnící pero v roce 1884, musel lidstvu stačit na psaní dobře seříznutý husí nebo jiný brk. Kuličkové pero sestavil maďarský umělec a novinář László Biro ve 30. letech 20. století. Při jedné návštěvě tiskárny si všiml s jakou rychlostí zasychá tiskařská barva. Takovýto rychleschnoucí inkoust by se hodil jako náplň do plnicího pera. Ale takto hustý inkoust perem neprotékal. Proto se Biro rozhodl nahradit kovový psací hrot u svého pera maličkou kuličkou. Při pohybu pera po papíru se otáčela kulička a nabírala ze zásobníku inkoust, který se pak nanášel na papír. Tento princip kuličkového pera však nebyl nový. Byl patentován už v roce 1888 Johnem J. Loudem ke značení kůže, ale nebyl komerčně využíván. Jak pracuje kulička v propisce?

Biro poprvé patentoval své pero v roce 1938. V roce 1940 uprchl se svým bratrem do Argentiny. Tam si 10. června 1943 nechal své pero znovu patentovat.

Birovo pero bez problémů psalo v jakékoli nadmořské výšce, protože nereagovalo na měnící se tlak vzduchu či další atmosférické změny. Biro prodal autorská práva jednomu ze sponzorů, který pero začal dodávat spojeneckému letectvu, kde se osvědčilo navigátorům v letadlech. Britská vláda patent koupila a tak už v roce 1944 se pero značky Biro vyrábělo pro RAF. Vzpomínám si, jak mi můj děda vyprávěl, že po 2. světové válce dostal od příbuzných z Argentiny toto "věčné pero", které ovšem po několika letech nepoužívání vyschnulo.

Nejdůležitější součástí kuličkového pera je přesně vybroušená kovová kulička z měkké nerezové oceli o průměru 1 milimetru. Někdy se rovněž vyrábí z velmi tvrdé sloučeniny karbidu wolframu. Aby kulička lépe přilnula k papíru, tak se její povrch opracovává a zdrsňuje.poté se vloží do mosazné nebo ocelové objímky, aby mohla volně rotovat. Okraje objímky se po zasazení kuličky přehnou a zajistí kuličku, aby nevypadla.

Inkoust se z náplně dostává ke kuličce úzkou trubičkou a pomocí mikroskopických kanálků uvnitř objímky se rovnoměrně rozvádí po povrchu kuličky, aby ta svým rolováním kreslila čáru.

Systém kulička - náplň musí být otevřený, protože v uzavřeném systému by spotřebováváním inkoustu vznikalo vakuum, které by zabránilo přísunu inkoustu z náplně.

V posledních letech se začalo používat keramické pero, které získalo výhodné vlastnosti plnícího pera a kuličkového pera: lehkost psaní plnicího pera a jednoduché ovládání kuličkového pera. Kovová kulička byla nahrazena nekorodující a mnohem tvrdší keramickou a náplň inkoustem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.57 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře