3D iluze na vozovce

15. září 2010 | 06.00 |
› 

3D na vozovceMnohé optické iluze využívají především nedokonalosti lidského zraku a také mozku, který signály vyhodnocuje. Po prostorových obrázcích, které před několika lety plnily obsahy stránek barevných časopisů, přišly na trh celé publikace prostorových obrázků. Stačilo se jen chvíli správně soustředit, zaostřit zrak  někam za rovinu obrázku a spatřili jsme v něm ukrytý prostorový vjem. Naprostým hitem je nyní pronikání iluzí 3D do televizních obrazovek a nebude to tak dlouho trvat a i u nás budou standardně prodávány mobily, fotoaparáty a videokamery s touto technologií. Největší novinkou je však 3D obraz na vozovce. Jak fungují 3D obrázky ?

Při tvorbě 3D (stereografických) obrázků se vychází z toho, co naše oči vlastně vidí v okamžiku, kdy je nějaký předmět bližší nebo vzdálenější. Ukážeme si to na příkladu. Vezměte si do ruky tužku a držte ji  před očima svisle špičkou nahoru.  Teď se dívejte na nějaký objekt za tužkou – například na hrníček na stole nebo na monitor počítače. Tužka by měla  být od tohoto objektu aspoň 15 centimetrů daleko. Nyní zavřete levé oko a posuňte tužku tak, abyste si mohli snadno zapamatovat její přesnou polohu. Může například přesně zakrývat okraj hrníčku či pravý okraj monitoru. A pak levé otevřete a pravé zavřete. Pokud jste celý pokus dělali pečlivě, tužka se zdánlivě posunula doprava (přitom ve skutečnosti se ani nepohnula). Je potřeba si to několikrát vyzkoušet.
Z pokusu vyplývá, že levé oko vidí věci, které se nacházejí vpředu (např. před pravým okrajem monitoru), trochu víc vpravo než pravé. Předměty vzadu pak více vlevo (můžete to zkusit např. tak, že dáte tentokrát tužku za hranu monitoru.) Jak se toho dá využít pro získání prostorového obrázku, například fotografie? Stačí mít jednu fotografii udělanou tak, jak ji vidí levé oko a druhou tak, jak ji vidí pravé. Potom už je potřebné jen obě fotografie sloučit tak, aby když se na ně podíváte, vidělo každé oko jen tu svoji část. Protože za normálních okolností uvidí obě oči na sloučené fotografii to samé, používají se speciální brýle.
 
Na pozorování stereogramů se používají brýle s červeným a modrým sklem (slídou). Pokud si je vložíte správně před oči (červeným sklem před levé a modrým před pravé), můžete zjistit, že levé oko teď vidí svět červeně a pravé modře. Pečlivý pozorovatel však zjistí ještě jednu důležitější věc: Pokud je nějaká věc červená (např. červený hrnek na bílém stole), levé oko ji takřka nevidí (vidí stůl i hrnek červeně), zatímco pravé ji vidí jako tmavou.

Podobně pravé oko nevidí modrou (případně modrozelenou) a levé ano. Když je pozadí jiné než bílé, situace se poněkud mění - stále ale platí, že každé oko vidí něco jiného.   A v tom je celý trik. Stačí tedy ponechat z původních fotografií pro levé a pravé oko jen ty barvy, které každé oko vidí a pak obě fotografie sloučit dohromady. Pak nasadit brýle a můžete se už kochat prostorovým obrázkem   Obrázkům, které pro zobrazení v prostoru využívají červenomodrých brýlí, se říká anaglyfy.

Existují však i jiné možnosti – využití polarizačního efektu, rychlého zakrývání a odkrývání očí pomocí LCD a další.

V Kanadě nyní ověřují nápad, jak zpomalit rychle jedoucí řidiče. Na vozovce je nakreslen velmi realistický obrázek dívky běžící pro míč. Tento obraz se řidičům objeví ze vzdálenosti asi 30 metrů. Pokud se auto přiblíží blíže, pak obraz náhle zmizí. Řidič, který jede rychlostí do 30 km/h by měl bezpečně rozeznat, že se jedná o iluzi a údajně stačí před ní i zastavit.

Rychle jedoucí řidiče může tento netradiční zrakový přelud překvapit natolik, že nejenom začnou nekontrolovatelně brzdit, ale i vyhýbat se směrem do stran, aby nedošlo ke kolizi. 3D obraz je v této podobě týden testován a pak teprve dopravní experti rozhodnou, zda jej zařadí jako preventivní opatření do skutečného provozu. Možná se dočkáme takových efektů časem třeba i u nás.

podle 3DJournal
foto: Vancouver Sun

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 3D iluze na vozovce atlantis 15. 09. 2010 - 08:24
RE: 3D iluze na vozovce fery66 15. 09. 2010 - 09:45
RE(2x): 3D iluze na vozovce atlantis 15. 09. 2010 - 17:45