Kdo zítra získá Nobelovku za fyziku?

4. říjen 2010 | 06.00 |

nobelTento týden začíná vyhlašování letošních Nobelových cen. Zítra bude udělena Nobelova cena za fyziku za rok 2010. Při obrovském počtu vědců, kteří se snaží získat tuto poctu,  se dá očekávat, že ji neobdrží pouze jeden člověk, ale hned několik vědců najednou. Ostatně tak to bývá v posledních letech časté. Kdo ji podle vás letos obdrží?

Podle agentury Thomson Reuters jsou ve hře tři alternativy. Jednou může být skupina astrofyziků (Bennett, Spergel, Page), kteří se zabývají zkoumáním zbytkového záření, jež nám pomohlo určit velikost a tvar vesmíru. Další možností jsou vědci (Perlmutter, Riess, Schmidt) zabývající se problémem zrychlování rozpínání vesmíru a jakou úlohu v tom hraje temná energie. Třetí alternativou může být Thomas Ebbesen bádající na poli plazmonové fotoniky.

Ale třeba nakonec švédská Královská akademie věd rozhodne jinak o držitelích prestižního ocenění a  částky 10 miliónů švédských korun. Medaile mají na líci portrét Alfreda Nobela s nápisem udávajícím roky jeho narození a smrti v latině: NAT-MDCCC XXXIII OB-MDCCC XCVI. Na rubu je motiv odpovídající příslušné ceně a na medaili za fyziku je nápis - citát z Vergiliovy Aeneidy Inventas vitam juvat excoluisse per artes (vynálezy zlepšují život, jenž je zkrášlován uměním). Diplom je unikátní grafické dílo, který nemá jednotnou podobu, pouze text uvedený na diplomu se příliš nemění. Nobelova cena za fyziku má na diplomu stručné zdůvodnění, za co byla cena udělena.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře