S kamerou k vesmíru

23. říjen 2010 | 06.00 |

Dnešní doba nabízí neskutečné možnosti při realizaci roztodivných experimentů. Přejí tomu hlavně dostupnější technologické prostředky a spousta návodů na internetu, jak pokus realizovat. Proto čas od času se některé z experimentů opakují s překvapivě zřetelnějšími výsledky. Jedním z experimentů omílaných v tisku je pokus otce a syna Geissbühlerových, kteří vypuštěním meteorologického balónu s pouzdrem obsahujícím HD kameru s iPhonem, zachytili zakřivení zemského povrchu.

Profesionální kameraman tentokrát natočil zdařilé "home" video. Kameru upevnil do  termopouzdra, které je spolu s GPS navigací chránilo před teplotami kolem -60°C.Balón vypustili u města Newburgh ve státě New York a jeho pozici zachycovala právě GPS navigace. Vystoupal až do výšky 30 km nad zemský povrch. Ze záběrů je patrné, že zpočátku kamera krásně zachytila okolí startu, pak balón rychlostí přes 25 km/ h proletěl nízkou oblačností, aby pak s ním ve výškách okolo 18 km zmítaly silné turbulence. Tady vlivem nízkého tlaku vzduchu došlo k rozpínání plynů v balónu. Ten zvětšil svoji velikost až na poloměr velikosti kolem 3 metrů, kdy následně praskl. Nedostal se tedy do výšky, která bývá označována jako začátek okolního vesmíru, přesto se kameře  podařilo zachytit zakřivení Země a okolní temnotu vesmíru. Akumulátory kamery pracovaly 100 minut a kamera přestala natáčet asi 2 minuty před přistáním. Při návratu dolů  padalo pouzdro s kamerou a GPS  rychlostí až 240 kilometrů za hodinu než zpomalilo a dopadlo na strom. Pouzdro se záznamem bylo následně nalezeno asi 50 km od místa startu.

Kdoví, jak by dopadl tento druh experimentu u nás? Nejspíš by se balón potkal při současné hustotě leteckého provozu s dopravním letadlem a zaznamenal i něco zajímavého navíc.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: S kamerou k vesmíru atlantis 23. 10. 2010 - 21:21
RE: S kamerou k vesmíru michal* 25. 10. 2010 - 20:16
RE: S kamerou k vesmíru wojtech 11. 11. 2010 - 14:06
RE: S kamerou k vesmíru xyz 11. 10. 2011 - 17:16