Staroměstský orloj oslavil 600 let

12. říjen 2010 | 06.00 |

orloj3Orloj (z lat. horologium a ital. orologio) jsou hodiny s mechanickou konstrukcí, které kromě času ukazují i nejrůznější astronomické okamžiky v pohybech nebeských těles na obloze. Dlouhou dobu se myslelo, že pražský orloj pochází z roku 1490, ale archiválie nalezené ve 20. století prokázaly, že nejranější zmínka o orloji je v literatuře datována k 9. říjnu 1410. Po  600 letech od této zmínky proběhla na Staroměstském náměstí oslava tohoto výročí. Tu doplnila 10 minutová úžasná noční animovaná  videoprojekce, která ukázala nejenom vlastní stavbu a zdokonalování orloje, ale také důležité historické okamžiky, které jej po celou dobu provázely.

Konstrukce orloje se připisuje hodináři Mikuláši z Kadaně. Ale známější je pověst v knize Aloise Jiráska "Staré pověsti české"  - O mistru Hanušovi (zřejmě Jan z Růže) jehož pražští radní nechali oslepit, aby už nemohl zkonstruovat orloj i v jiných městech. Hanuš se však pomstil a orloj na mnoho let zastavil.

Kromě  Mikuláše z Kadaně se na konstrukci orloje podílel i matematik a rektor univerzity Jan Ondřejův, zvaný Šindel. Mistr Hanuš v roce 1490 orloj zdokonalil, opatřil kalendářní deskou a figurkou Smrtky.

Orloj již od počátku znázorňoval pohyb nebeských těles po obloze kolem Země a měřil  staroněmecký (středoevropský), staročeský, babylonský a hvězdný čas.
V roce 1566 už byl orloj mechanizovaný, včetně otáčení kalendária. Pohyblivé dřevěné figury získal orloj asi v roce 1659, ale nebyly to sošky apoštolů. Jejich promenádu můžete pozorovat pouze od 9 do 21 hodin. Měření času na něm bylo pouze podružným údajem. Orloj byl určen k zobrazování pohybu Slunce, Měsíce a dalších tehdy známých těles na obloze podle geocentrického názoru (středem vesmíru je Země). Kalendářní deska orloje se otáčí ve směru hodinových ručiček, a proto pořadí psaní kalendáře jde opačným směrem. V přestupném roce se deska na jeden den zastaví a to 24. února.

Kompletní popis orloje, včetně odečítání času a jeho historie naleznete zde: www.orloj600let.cz

Zdroj: www.orloj600let.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Staroměstský orloj oslavil 600 let křesťan 12. 10. 2010 - 10:07
RE: Staroměstský orloj oslavil 600 let bambou 18. 12. 2015 - 01:36