Nobelova cena za fyziku udělena za grafen

6. říjen 2010 | 06.00 |

geim a novoselovMateriál blízké budoucnosti - grafen, který své uplatnění najde v elektronice a nanotechnologiích, se pro Švédskou královskou akademii stal důvodem pro udělení Nobelovy ceny za fyziku. Obdržela ji dvojice vědců  ruského původu  Andre Geim  (51 let) a Konstantin Novoselov (36 let), kteří pracují na Manchesterské univerzitě ve Velké Británii,  "za přelomové experimenty týkající se dvojrozměrného materiálu grafenu". Geim má nyní nizozemské občanství a Novoselov přijal občanství britské.  Oba jsou absolventy Moskevského fyzikálně technického ústavu. Svým objevem popřeli teorii dalšího fyzika své mateřské země, nositele Nobelovy ceny Landaua, který tvrdil, že dvourozměrný krystal strukturou podobný grafenu, nemůže pro svou nestabilitu vůbec existovat.

Grafen je rovinná síť tvořená místy jedinou vrstvou atomů uhlíku s uspořádáním do šestiúhelníků. Připomíná tak včelí plást, ale není prostupný ani pro tak malé atomy jako má plynné hélium. I když se o jeho struktuře vědělo už delší dobu, pro jeho extrémně tenkou vrstvičku se jej podařilo vědcům vyrobit "principem lepící pásky" až v roce 2004 na univerzitě v Manchesteru. Průhledný grafen má jedinečné vlastnosti - je nyní nejtenčím a zároveň nejpevnějším dosud známým materiálem (200 x více než ocel) s vynikající elektrickou a tepelnou vodivostí. Však se v něm prohání jeho elektrony téměř rychlostí světla, jako kdyby neměly žádnou hmotnost.

grafen

S grafenem se díky jeho průhlednosti uvažuje  při výrobě displejů, světelných panelů či dotykových obrazovek a třeba i solárních článků. Využití tohoto materiálu při výrobě některých elektronických součástek může například výrazně zvýšit kapacitu počítačových pamětí a mikroprocesorů. Budoucí grafenové tranzistory by měly být výrazně rychlejší než dnešní křemíkové a germaniové.

Nesporně zajímavé je, že  v roce 2000 dostal Geim žertovní Ig Nobelovu cenu za diamagnetismus demonstrovaný  levitující žábou v magnetickém poli. Navíc je autorem speciálního přilnavého materiálu založeného na fyzikálních principech, které pomáhají gekonovi udržet se na velmi hladkém povrchu. Konstantin Novoselov je zase Geimův nadaný doktorand, který za Geimem ve svých 30 letech přicestoval do Velké  Británie z Holandska.

Geim a Novoselov si cenu dotovanou deseti miliony švédských korun převezmou na slavnostním předávání Nobelových cen 10. prosince, v den 114. výročí úmrtí zakladatele ocenění, švédského chemika Alfreda Nobela.

foto ČTK

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře