Ledové větrníky

2. březen 2011 | 06.00 |

Lodrant1Záhadologové nemají klid ani v zimě. V létě je trápí kruhy v obilí a nyní podivné obrazce ve tvaru větrníků vzniklé na rybníku Lodrant u Trusnova na Pardubicku. Na ledové ploše zamrzlého rybníku se nachází desítky zajímavých obrazců, každý v průměru kolem 3 metrů. Obrazce jsou vzdáleny od sebe kolem 5 metrů, kopírují břeh rybníka, vytvářejí řady, které končí uprostřed rybníka. Co je příčinou těchto ledových větrníků?

Pokud nebudeme brát v potaz tak nesmyslné úvahy, jakými jsou například přistávací dráhy pro UFO, pak nás mohou napadnout nejméně 2 možné způsoby vzniku. Prvním z nich by mohly být jevy spojené s nějakým povětrnostním úkazem. Dokonce se spekulovalo o tom, že se na  led dostal prachový sníh, který působením větrných vírů vybrousí do ledu zmiňované tvary.
Lodrant2

Dalším vysvětlením by pak mohla být lidská činnost. Ale jak by člověk takové docela pravidelné tvary vlastně vytvořil? Záhadu objasnil správce rybníku. V rybníku se totiž nacházejí nežádoucí řasy a tak se místní rybáři rozhodli proti nim bojovat vápnem. Pytel vápna je na led vysypáván krouživým pohybem a vápno je rozhazováno lopatou. Reakcí vápna s ledem vznikají zmiňované obrazce. Tak, a  je po záhadě!  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Ledové větrníky jirka filipi 30. 10. 2012 - 20:35
RE(2x): Ledové větrníky fyzmatik 31. 10. 2012 - 16:30