Rusko si ponechá nastálo letní čas

10. únor 2011 | 06.00 |

pasma RuskoV Rusku to s časem vždy bylo a ještě bude zajímavé. Velkou říjnovou socialistickou revoluci jsme podle jejich kalendáře slavili 7. listopadu a nyní si budeme zvykat na další novinky. Ruský prezident Medveděv totiž po loňském zredukování ruských časových pásem z 11 na 9 zrušil přecházení z letního na tzv. " zimní" čas.

Prospěšností či naopak neekonomičností velkého počtu časových pásem se Rusové v posledních letech hodně zabývali. Jedenáct časových pásem způsobovalo lidem řadu praktických problémů jak ve státní správě tak v dopravě, průmyslu a obyčejném životě. Při sjednocení pásem došlo ke sjednocení odběru elektřiny nebo plynu v určitých hodinách (tzv. odběrové špičky), a je nutné neustále kontrolovat zda nedochází k přetížení elektrických sítí.

V nejvýchodnější části Ruska je o 9 hodin více než ve většině jeho Evropské části. Ve východním Rusku je rovněž patrný velmi rozdílný čas sousedních zemí. Z Vladivostoku na čínskou hranici je to jen 100 kilometrů, ale čas v Číně se liší o dvě hodiny, v létě dokonce o tři (Čína nemá přechod na letní čas). Velký časový rozdíl je i mezi Vladivostokem a Tokiem, přitom letadlem cestujete mezi oběma městy jen chvíli. Pokud cestujete Ruskem po železnici musíte být při přejezdech časových pásem neustále připraveni měnit čas.

A tak se navíc prezident Medveděv odhodlal po 30 letech neustálého přecházení na letní čas, tento čas od 27. března 2011 ponechat. Přitom Rusko zavedlo poprvé  tento čas už v roce 1917.

Jenže časové posuny probíhající 2x do roka jsou terčem kritiky v mnoha zemích a jejich energetické úspory jsou více než diskutabilní. Posuny hodinových ručiček každý podzim a každé jaro byly v mnoha zemích světa zavedeny po ropné krizi v sedmdesátých letech minulého století, aby se ušetřily energetické zdroje.

V ČR se zatím rušení letního času nekoná. A tak i letos poslední neděli v březnu, kdy po 01:59:59 SEČ (středoevropského času) si nastavíme hodinky na 03:00:00 SELČ (středoevropského letního času). Letní čas končí poslední neděli v říjnu.

Letní čas se nyní používá ve všech státech Evropy s výjimkou Islandu, části Grónska a norských ostrovů Jan Mayen a Špicberky. O trvalém letním čase momentálně uvažuje i britský premiér David Cameron.

Zdroj: http://www.rusko-info.cz/clanek/jak-se-zmenil-a-meni-cas-v-rusku

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře