Národní technické muzeum dnes otevírá

16. únor 2011 | 06.00 |

ntmPo čtyřleté náročné stavební rekonstrukci se dnes otevírá pro širokou veřejnost největší české technické muzeum. Národní technické muzeum (NTM) v Praze na Letné kromě části své sbírky 60 000 technických exponátů bude vystavovat i zapůjčené exponáty Technického muzea v Brně a Vojenského historického ústavu v Praze.

Ve znovuotevřeném NTM je připraveno prvních pět expozic, které jsou připraveny ve zcela novém moderním pojetí. Vystaveno bude kolem 5 000 exponátů na více než 5 500 metrech čtverečních.  Nejvíce atraktivní pro většinu návštěvníků je dopravní hala s vystavenými automobily, motocykly či  zavěšenými letadly. A tak zde můžete vidět i legendární letadlo Blériot, na němž na počátku dvacátého století létal slavný Jan Kašpar či první automobil vyrobený na našem území nebo koněspřežná hasičská stříkačka z roku 1795, která hasila, ale neuhasila, požár Národního divadla v Praze.

Dalšími expozicemi jsou Fotografický ateliér (v místnosti se skleněným stropem nabídne unikátní přístroje z dob počátku fotografie), Tiskařství (vývoj polygrafie od knihtisku až po současnost), Astronomie (soubor jedinečných astronomických přístrojů z 16. až 20. století, doplněný originálními dokumenty, výkresy a mapami) a Architektura, stavitelství a design, která vznikla podle projektu Davida Vávry.

Další stálé expozice budou otevřeny příští rok. Jedná se například o expozici  Technika v domácnosti. Znovu budou otevřeny i modely kamenouhelného a rudného dolu, Dějiny železa či Foto - kino.

Je však stále smutné, že cena  vstupného pro děti a mládež je 90.- Kč. Muzeum navíc v 21. století nepřináší nic převratně inovativního a interaktivního, tak jako obdobná technická muzea v zahraničí.

Pro školní výpravy však organizuje workshopy s 10 různými náměty.  Workshopy jsou určeny pro žáky II. stupně ZŠ. Program je sestaven pro jednu třídu, tedy pro 15 až 30 žáků, přičemž cena jednoho workshopu je 40,- Kč za žáka, v ceně je účast na programu a plastová jmenovka!

Několik námětů pro využití ve škole uvádí na svých stránkách: http://www2.ntm.cz/projekty/muzejni-pedagogika/?page=3

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Národní technické muzeum dnes otevírá moudrý 26. 11. 2015 - 03:56
RE(2x): Národní technické muzeum dnes otevírá fyzmatik 30. 11. 2015 - 20:25