Červánky

1. únor 2011 | 06.00 |

červánkyČervánky je označení zbarvení oblohy červenou, zelenou či žlutou barvou při východu nebo západu slunce. Podmínkou jejich vzniku  je dostatečný obsah vodní páry a někdy také prachových částic v ovzduší. Červánky pozorujeme, pokud není celá obloha pokryta oblaky. Se zmenšováním výšky slunce nad obzorem se barva slunečního světla mění postupně ze žluté přes oranžovou na červenou.V případě západu slunce jsou červánky pozorovány ještě nějakou dobu než se dostane slunce pod obzor pod 5°. Pak zanikají. Jak ale vznikají?

Červánky vznikají lomem slunečních paprsků v atmosféře a jejich následným rozptylem na molekulách vody, sněhových krystalcích,  případně na částicích prachu. Červánky mají své jméno podle toho, že nejčastěji se obloha zbarvuje do červena. Sluneční záření je totiž bezbarvé a skládá se ze spektra všech barev, které můžeme očima pozorovat. Tyto barvy jsou seřazeny podle rostoucí vlnové délky. Přitom platí, že velikost rozptylu se zmenšuje s rostoucí vlnovou délkou procházejícího záření. Tyto barvy vlastně známe jako součást duhy: od fialové přes zelenou po červenou.

Pokud je dráha slunečního paprsku v atmosféře kolmá, pak se lépe rozptyluje modrá barva. Proto je během dne obloha modrá. Naopak pokud je slunce nad obzorem, pak paprsek prochází atmosférou delší dobu a dochází k rozkladu té červené části spektra.

Podle červánků jde odhadnou i nadcházející počasí:

V případě vzniku červánků založených na zvýšeném obsahu vodní páry v atmosféře, pak můžeme počítat se změnou počasí - například s přechodem nějakého frontálního systému.

Naopak, pokud se opřeme o vznik červánků pomocí zvýšeného obsahu prachových částic v atmosféře, pak nás čeká větrné a suché počasí.
Podle přesného zbarvení červánků je možné odhadnou nadcházející počasí lépe. Například při západu slunce, pokud je barva červánkové úseče zbarvená v pořadí barev červená, oranžová žlutá - pak bude přecházet přes území nejspíše teplá fronta.

Pokud zapadne slunce, červánky již nebudou pozorovány a stejně obloha bude zbarvena purpurově červeně, pak nás čeká nejspíše teplé počasí.

Naopak  pokud jsou oblaka při východu slunce v dolní části červeně zbarvena, tak nás čeká nejspíše ochlazení a také déšť podle pranostiky: Ranní červánky znamenají moldánky.

V zimním období si někdy při východu slunce můžeme všimnout, že obloha je zbarvena dozelena  nebo dokonce dožluta. Toto zbarvení však naznačuje zhoršení rozptylových podmínek a zhoršení počasí. Většinou se jedná o mrazové jevy v následujících dnech. Tato pozorování však nejsou dostatečně vědecky potvrzena.


Zdroj obrázku: http://www.javim.cz/cervanky/index.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře