Pudinkový model atomu

3. červen 2008 | 08.22 |

V roce 1859 objevil německý fyzik Plücker katodové paprsky, které vznikají ve výbojové trubici za sníženého tlaku. Pokusy ukázaly, že paprsky vyletují z katody, ionizují plyny, vyvolávají světélkování a zahřívání látky, roztáčejí malý lehký mlýnek, odchylují se v elektrickém a magnetickém poli jako záporně nabité částice. V roce 1895 zjistil Röntgen, že tyto paprsky při dopadu na anodu vyvolávají neviditelné záření, které pojmenoval paprsky X. Dnes jim říkáme na počest prvního nositele Nobelovy ceny za fyziku (1901) rentgenové záření.
Na základě mnoha dalších pokusů vyslovil v roce 1897 Joseph John Thomson předpoklad o tom, že katodové paprsky jsou proudem rychle letících záporně nabitých částic - elektronů. Princip proudu elektronů ovládaných elektrickým a magnetickým polem, který Thomson objevil, se stále ještě používá v obrazovkách televizorů.
V roce 1899 navrhl Thomson nový model atomu, který si představoval jako kouli s rovnoměrně rozloženým kladným nábojem (anglickým pudinkem, na videu těsto koláčku), ve kterém měly být vnořeny záporné elektrony jako rozinky v pudinku (těstu). Odtud nesl tento model atomu název pudinkový. Ovšem tento model byl záhy opuštěn po provedení Rutherfordova experimentu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.29 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře