Sněžnice

14. listopad 2010 | 06.00 |

snezniceS blížící se představou zimy a sněhem zaváté krajiny je dobré se na ni připravit. Pro snadný pohyb po sněhu se čím dál více stávají oblíbenými sněžnice. Už nejsou jen doménou horolezců, ale čím dál více si je pořizují i běžní turisté a milovníci pohybu v zasněženém terénu. Dá se s nimi bez problémů pohybovat v náročných terénech, kde se na lyžích nedostanete a nevyžadují příliš tréninku na své zvládnutí. Sněžnice vhodně  rozloží hmotnost člověka do větší plochy a díky tomu se pohybuje po povrchu sněhové pokrývky nebo s malým zabořením.

Prodávají se nejrůznější druhy sněžnic podle aktivit, které s nimi hodláme provádět. Těmi nejběžnějšími jsou sněžnice pro rekreační použití, pro pohyb v náročném horském terénu se používá jejich turisticko - horská varianta.

Při výběru sněžnic musíme uvažovat především hmotnost, kterou musí  sněžnice unést a pak také druh sněhu. I s jejich použitím se boříme do sněhu, ale výrazně méně než bez nich. Platí tu přímá úměrnost mezi "nosností"  sněžnic a jejich plochou. Bývá počítáno s hodnotou plochy sněžnic kolem 15 čtverečních centimetrů na kilogram hmotnosti. Samotné sněžnice by měly být co možná nejlehčí s kvalitním upínáním, které je možné obsluhovat i v rukavicích. Sněžnice musí být dobře vyvážená a pevně spojená s botou a vhodně rozvádět hmotnost do celé své plochy.

Snadnější a obratnější pohyb je s malými sněžnicemi tvarovanými podle způsobu použití. Mezi klasické tvary sněžnic patří "Medvědí tlapa" (pro pohyb v zalesněném terénu), "Zelená hora" (protažený a zúžený tvar medvědí tlapy, která spojuje schopnost skluzu a snadné ovladatelnosti), "Bobří ocas" (zmenšená plocha s výrazným ocasem, který zlepšuje schopnost držet stopu a neklouže), "Cross-country" (sněžnice slzovitého tvaru používaná pro nošení těžších nákladů) a "Odžibwajská sněžnice" (pro rychlý pochod otevřenou rovinnou krajinou  s možností klouzání). Vyrábí se z rámu tvořeného ohýbaným dřevem s výpletem.

Moderní sněžnice mají tvar "Zelené hory" (určené kvůli své větší ploše pro větší hmotnosti nákladů) a "Cross country” (pro rychlejší pohyb díky "ocasu”, který sněžnici lépe vede).Vyrábí se s kovovým rámem a syntetickou tkaninou či výpletem nebo jako sněžnice celoplastové.

Sněžnice vyžadují  kvalitní vázání, které může být podle potřeby buď pevné nebo s pohyblivou patou. Většina moderních sněžnic je vybavena předním zadním nebo spodním ozubením pro lepší pohyblivost na zmrzlém sněhu. K opoře a stabilitě pohybu je vhodné používat hůlky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Sněžnice půjčovna lyží svoboda nad Úpou 26. 11. 2013 - 12:16