Nadzvukový muž

5. červen 2008 | 07.30 |

Čtyřiašedesátiletý francouzský parašutista Michel Fournier se splnění svého snu zatím nedočkal.
Pokus z pondělí 26.5. 2008 byl zrušený kvůli nepříznivému počasí, v úterý - mu uletěl balón. Jen několik minut před zamýšleným startem se z dosud nezjištěných důvodů balón za statisíce dolarů odtrhl od gondoly, která zůstala s frustrovaným dobrodruhem stát na zemi...

Skok nad územím Kanady z výšky 40 km by měl Fournierovi umožnit při letu volným pádem překročit rychlost zvuku. Pokusí se tak překonat současně čtyři světové rekordy: rychlost volného pádu (1500 kilometrů za hodinu), dobu volného pádu, výšku seskoku a maximální výšku, jaké kdy člověk dosáhl v balonu. Cílem Fournierova pokusu je také napomoci výzkumu záchrany astronautů po havárii. Do výšky 40 tisíc metrů měla Fourniera vynést tlaková gondola zavěšená pod balonem naplněným héliem. Speciální balon by měl dosáhnout kýžené výšky zhruba po dvou a půl hodinách, seskok by měl trvat asi sedm minut.
Fáze seskoku
:
· za 30 sekund překoná Fournier zvukovou bariéru (rychlost zvuku)
· v 51. sekundě dosáhne rychlosti až 1782 km/h
· od 51 sekundy bude hustnoucí atmosféra pád pomalu brzdit.
· v čase 6 minut a 25 sekund bude jeho rychlost bude díky atmosféře "pouze" 190 km/hod
a tehdy se automaticky ve výšce kolem 1000 m otevře padák
· za 8 minut a 30 sekund má svět nového hrdinu.

Rekord ve výšce seskoku drží Američan Joseph Kittinger, který v roce 1960 v rámci lékařských experimentů skočil z výšky 31 333 metrů. Světový rekord ve volném pádu je o dva roky mladší - v roce 1962 letěl Rus Jevgenij Andrejev volným pádem 24 483 metrů.

Nezbývá než doufat, že Fournier svůj bláznivý, průkopnický, volný pád v nejbližší době znovu uskuteční a že dopadne ve zdraví na zem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře